Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedilerin Tuvalet eğitimi

Bazı kedi türleri de sizin onca çabalarınıza rağmen tuvaletlerini saksılara yapmaktadırlar. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Published

on

Bu hayvanların tuvalet eğitimi oldukça önemli konulardan biridir. Özellikle kedileri bahçemizde ya da evimizde besliyorsak, tuvalet eğitimleri daha fazla önem kazanmaktadır.

Bu hayvanlarımıza iyi bir tuvalet eğitimi vermek istiyorsak önce ona kendimizi iyi tanıtmalıyız, daha da önemlisi onları iyi tanımalıyız. Çok iyi bilindiği üzere herhangi bir canlıyı eğitmek için önce onların davranışlarını, nerede nasıl hareket edeceklerini iyi bilirsek onları çeşitli konularda da eğitmek o denli kolay olur.

Bu tür hayvanlar genel olarak cinsi dışındaki hayvanlarla kolay bağ kuramazlar ve ciddi bir güvensizlikleri mevcuttur. Bu güvensizlikleri onları sürekli gizlenmeye ve iz bırakmamaya itmiştir.

Bu hayvanların dışkılarını gömmek veya kapatmak istemeleri tamamen çevrelerine olan güvensizliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum bu hayvanlar için öğrenilmiş bir durumdur.

Onlar için bu bir güvensizlik göstergesi olsa da, bizlerin onları tuvalet konusunda eğitmemize olanak sağlar ve işimizi oldukça kolaylaştırır.

Kedilerin tuvalet eğitimi öncelikle onlara tuvaletlerini yapacakları yeri göstermek ve orayı kullanacağını öğretmekle başlar. Kap seçimi besleyiciler açısından önem arz etmektedir. Kapalı kaplar kokunun yayılması ve kumun etrafa saçılmasını önleyeceğinden tercih edilebilir.

Aynı zamanda bu hayvanlar tuvalet ihtiyacını karşılarken yalnız ve rahatsız edilememek isterler. Bu nedenle yine kapalı kaplar tercih edilebilir. Kedinizin yapısına uygun bir kap kum ile doldurularak bu konudaki eğitim başlar. Kap seçimini yaptıktan sıra kum seçime gelir.

Kumu seçerken çişini ve kakasının yayacağı kokuyu hapsedebilecek ve kedi tarafından gömmesi zor olacak kum seçilmelidir. Öncelikle tuvaletini yapacağı kabı suyu ve mamasına uzak bir yere konulmalı, zira bu hayvanlar çok titiz türlerdir. Tuvaletini yapacağı kabın suyu ve mamasına yakın olması onları huzursuz edecektir.

Kedi kumu çeşitleri

Bu hayvanlara tuvalet eğitimi vermek adına en önemli konulardan biri de kum seçimidir. İki çeşit kum mevcuttur. Bunlar, doğal ve doğal olmayan kumlardır. Her iki kumun da avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumları vardır.

Doğal olmayan kumlar

Doğal olmayan maddelerden yapılan kedi kumlarına doğal olmayan kumlar denir. Bu tür kumlar içerisinde çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak kokuyu hapsetmek üzere üretilebilirler.

Silika ve kristal kedi kumları doğal olmayan kedi kumlarına örnek verilebilir. Doğal olmayan kumların avantajlı taraflarına sıvı ve kokuyu üst düzeyde emmesi ve absorbe etmesi, ucuz olması ve uzun kullanım sürelerine sahip olmaları örnek verilebilir.

Bu havanlar kumlarının üzerindeyken de kendilerini temizlemek adına yalanabilirler. Bu da ister istemez bu kimyasalları yalamaları anlamına gelir. Bu durum da doğal olmayan kumların dezavantajlarındandır.

Doğal kumlar

Doğal toprakların, fırınlama ve eleme aşamalarından geçip, içerisine herhangi bir kimyasal maddenin katılmadan oluşturulan kumlara doğal kumlar denir. Doğal kumlar genellikle diotomit, bentonit, sepiolit ve ağaç talaşları kullanılarak üretilen kumlardır.

Bentonit doğal kumlar yüksek ısıl işleme tabi tutulduklarından dolayı oldukça temiz, hijyen açısından da oldukça iyidir. Isıl işleme tabi tutularak bünyesindeki suyun uzaklaştırılması ile su emme kapasiteleri daha da arttırılmış olur.

Sepiolit doğal kumlar topaklaşma yapmayan su emme gücü az olan ve kokuyu absorbe yeteneği kısıtlı olan bir kumdur. Diatomit doğal kumu su emiş gücü yüksek, topaklaşama özelliği olmayan bir kumdur. Ağaç talaşı kumu yapı itibariyle su emme gücü olan, kendi kokusundan dolayıda koku absorbe yeteneği olan kumdur.

Böyle bir hayvanı besleyecek biri, öncelikle bu tür bilgilere sahip olursa tuvalet eğitimi konusunda bir adım daha öne geçerek, kolay bir şekilde bu işin üstesinden gelebilir.

Davranışsal beceri kazandırmak

Peki, bizler bu hayvanlarımıza o kabın tuvalet ihtiyacını karşılayacağı yer olduğunu nasıl öğreteceğiz? Bütün bu koşulları yerine getirdikten sonra, kedi kabın yanındayken kum el ile karıştırılmalıdır.

Bu hareket tekrarlanarak kediye bu eğitim verilmelidir. Ayrıca bu hayvan türünün tuvaleti geldiği zaman anlaşılmaya çalışılmalı ve böyle bir durum sezildiğinde hayvan kum dolu kabın üstüne bırakılmalı.

Her öğünden sonra sabah uyandığında, akşam uyuma zamanında hayvanımızı kumun üzerine koymak yeterli olacaktır. Zaten birkaç defa verilecek bu eğitim sonrasında bu hayvanımız, tuvaletini ilgili kaba yapacaktır. Bu hayvanların koku ile yön bulma kabiliyetleri üst düzey olduğundan her tuvaleti geldiğinde bu kokulu kumları bulacak ve tuvaletini oraya yapacaktır.

Bazı durumlarda işler değişebilir

Bazı durumlarda siz ne yaparsanız yapın kediniz bu durumu reddecektir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bu hayvanlar temizliklerine düşkün, oldukça titiz olduklarından kaplarındaki en ufak bir kirlilikten etkilenerek o kaba tuvaletlerini yapmak istemeyebilirler.

Diğer bir sebep de sizi cezalandırmak istemesi olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına bu hayvanları anlamaya çalışılmalı ve kaplarındaki dışkılar temizlenmeli ve sürekli kum ilavesi yapılmalıdır. İki ya da üç haftada bir kum tamamen değiştirilmeli ve kum kabı yıkanmalıdır.

Bazı durumlarda da bu hayvan türünün kafası karışmış ve tuvaletini kum dışında başka bir yere yapmış olabilir. Böyle durumlarda hayvanlar azarlanmamalı ya da herhangi bir fiziki müdahale edilmemelidir.

Eğer bu hayvanlara yaklaşım bu şekilde olursa kafaları daha çok karışacak ve sizin istediğiniz gibi tuvaletlerini kuma yapmayacaklardır. Bazı besleyiciler bu durumun önüne geçmek adına hayvanlarını kumun yanına götürürler ve azarlarlar. Bu doğru bilinen yanlışlardan biridir.

Çünkü bu davranış bu hayvana kumun dışında herhangi bir yere tuvaletini yapma eğilimi gösterebilir. Ne olursa olsun tuvaletini kum dışında bir yere yaptı diye bu hayvanları azarlamamak gerekir. Aksi takdirde bu sefer sizin göremeyeceğiniz yerlere tuvaletini yapmaya başlayabilirler.

Eğer böyle bir durum gerçekleşmişse yaptığı yer sıcak su deterjanla güzel bir şekilde temizlenmeli. Eğer iyi temizlenmeyip koku kalırsa, hayvanınız orayı tuvaletini yapacağı bir yer olarak bilir ve tuvaletini sürekli oraya yapmaya başlayabilir.

Bazı kedi türleri de sizin onca çabalarınıza rağmen tuvaletlerini saksılara yapmaktadırlar. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Önlem olarak saksıların toprağıyla olan bağlantısının kesilmesi bu hayvanların saksılara tuvaletlerini yapmasını engelleyecektir.

Bu hayvan türlerinin çiftleşme dönemlerinde dişi partnerlerine randevu vermek adına koku bırakırlar. Dişi olanların kakalarını evin çeşitli yerlerine yapmaları bu sebeptendir. Bazen de bu hayvanların idrar yollarındaki bir enfeksiyondan dolayı kaplarına tuvaletlerini yapmazlar. Böyle bir durumdan şüpheleniliyorsa bir veteriner hekime gitmekte fayda vardır.

Tuvaletlerini kendi kumlara yapmama sebeplerinden biri de psikolojik olabilir. Bir şekilde kafası karışan bu hayvanlar tuvaletlerini kumu dışında başka yerlere yapabilmektedirler.

Böyle bir durumda yemeklerden sonra ya da tuvaletinin geldiğini hissettiğiniz anda kumun yanına götürülmesi gerekebilir. Eğer ev büyük bir ev ise bu durumda bu hayvanların kafalarını karıştırabilir. Bunu önlemek için evin birkaç noktasına kum konulabilir. Tabi yine kum kabı evin sessiz sakin ve çocukların çok fazla müdahale edemeyeceği yerde olmalı ki bu hayvanlar tuvaletlerini rahat bir şekilde yapabilsinler.

Kısaca özetleyecek olursak evde veya bahçemizde besleyeceğimiz bu hayvanların tuvalet eğitimleri için öncelikle hayvan çok iyi bir şekilde analiz edilmeli ve hakkında daha fazla bilgiye sahip olunulmalıdır.

Bu hayvanlar doğası itibariyle tuvalet eğitimlerini çok kolay bir şekilde öğrenirler. Fakat her zaman durum böyle olmayabilir. Tuvalet eğitimi esnasında işlerin ters gittiği zamanlar sakin ve sabırlı olunmalı. Eğitim vereceğimiz hayvan için en uygun malzeme tercih edilmelidir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR