Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin tuvalet problemi

Kediler, içgüdüsel olarak tuvalet alışkanlığını çok hızlı bir şekilde öğrenmektedir.

Published

on

Kediler ile birlikte yaşayan insanların tüy dökme probleminden sonra en çok zorlandıkları problemlerden bir tanesi de, kedilerin uygunsuz yerlere dışkılaması… Kedilerin uzun süren yalanma merasimlerinden anlaşılacağı üzere aslında oldukça titiz canlılar.

Üstelik kediler, dışkılarını gömmeye eğilimli, bunu içgüdüsel olarak gerçekleştiren hayvanlar olmasından dolayı da, tuvalet olarak toprağı kullanmayı tercih etmektedirler. Fakat bazı durumlar, kedilerin hiç beklenmedik yerlere dışkılamasına sebep olabilmektedir.

Yapısının çime çok benzemesinden dolayı kum dışına dışkılayan kediler genellikle halı, kilim gibi ev eşyalarını tercih etmektedir. Bu durum birkaç kez ısrarla tekrarlandığında kedi sahibinin sinirlerini bozacak dereceye ulaşabilmektedir. Çünkü kedi dışkısını eşyalardan temizlemek, kokusunu çıkarmak kolay bir işlem değildir.

Üstelik kediler, bir kez dışkıladıkları yerde kokularını bıraktıkları için diğer seferler için de burayı tercih edebilmektedir. Peki, bir kedi neden kum dışına dışkılar ve bu nasıl engellenir?

Kediler, içgüdüsel olarak tuvalet alışkanlığını çok hızlı bir şekilde öğrenmektedir. Bir kez kumun yerini göstermeniz, kum içinde patisiyle 2 – 3 defa kazma hareketi yaptırmanız tuvalet eğitimi için yeterli olmaktadır. Fakat kuma alışan kedinizin bir sabah halının ortasına dışkıladığını görüyorsanız bir problem var demektir.

Titiz canlılar olmalarından dolayı kumlarının pis olması en büyük nedenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle günlük olarak kumunu temiz tutmaya, kedinizin rahat sığabileceği, çok göz önünde olmayan, sakin bir ortamda olmasına özen göstererek bu sorunu çözebilirsiniz. Evinizde birden fazla kediniz varsa ve aynı kumu kullanmalarını bekliyorsanız bazen bu soruna yol açabilmektedir.

Kediniz kıskanç karakteristik özelliklere sahipse aynı kumu hatta mama kabını paylaşmaktan hoşlanmayacak, bunu protesto etmek için halıya dışkılayacaktır. Bu durumda onun için ayrı bir kum kabı oluşturarak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Cezalandırma. Evet, yanlış duymadınız. Kediniz sırf bunu sizi cezalandırmak için yapmış olabilir. Uzun saatler aç bırakmanız, uzun süre yalnız kalması, kapalı bir ortamda tutmanız gibi çeşitli nedenler kedilerin cezalandırma taktiğini devreye sokmaktadır. Bu nedenle kedinizle günlük düzenli ilgilenmeyi de tuvalet problemini çözmek için kullanabilirsiniz.

Sorun Sizde Değil, Kumda

Kum kalitesi de kedinizin kuma dışkılamayı reddetmesi için bir sebep olabilmektedir. Marketten alınan kumlar, bilindik kumlarla aynı yapıda değildir. İri taneliler özellikle kedilerin kazmaktan hoşlanmadığı kum çeşitleridir. Bu nedenle kum alırken ince taneli olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kapalı tuvaletler, koku problemini engellemede sizin en büyük yardımcınız olurken kedinizin en nefret ettiği eşyası olabilir. Bazı kediler kapalı tuvaleti kullanmayı sevmediklerinden kum kabı dışına dışkılamaktadır. Kabın kapağını çıkararak çözüm deneyebilirsiniz.

Tüm yolları denemenize rağmen sorun halen devam ediyorsanız veteriner hekiminizle görüşerek kedinizin idrar yollarını kontrol ettirmeniz de fayda var demektir. Bazı hastalıklarda da kedilerin kum dışına özellikle işemesi görülebilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR