Connect with us

KEDİPEDİA

Kedilerin Vücut Dili

Kedilerle nasıl iletişim kurulur diye merak edenler için tüm bu davranışlar onların bir iletişim şeklidir. Sizin de bu davranışlara karşılık vermeniz gerekir.

Published

on

Kediler ve insanlar aynı dili konuşmuyor olsa da kedilerin beden dili anlaşmak için oldukça yeterlidir. Bunun için kedinizi gözlemleyerek nelere ihtiyacı olduğunu anlamalısınız.

Kedilerin davranışları o kadar çeşitli değildir. Hareketlerinden ne zaman ne istediği kolayca anlaşabilir. Bu yüzden kedilerin dilinden anlamak oldukça kolaydır.

Kedilerin Vücut Dili

Hemen her kedi ne istediğini aynı davranışlarla göstermektedir. Kedinizin bakışı, pati hareketleri, yalama davranışı ya da tüylerini kabartması bir şeyler anlatıyordur. Kedilerin vücut dili dikkatle izlenirse ne dediği kolayca anlaşılacaktır.

Kediler en kolay saldırgan olacaklarını ifade ederler. Kısık gözler, ağız açık, kuyruk dik ve öne atılmaya hazır duruşları saldırganlığın simgesidir. Eğer kediniz yere yakın şekilde eğilerek duruyorsa tedirgin ve korkmuştur. Saklanmaya çalışıyordur. Sırt üstü uzanmış karnını gösteren kedinin keyfi son derece yerindedir.

Yemeğini çok seven kedi ayağıyla onu kapatmaya çalışır ve daha sonraya da saklamak ister. Hızlı hızlı kuyruk sallanması kızgınlık anlamındadır. Eğer tostoparlak oturmuş ve size patisini uzatıyorsa bir şeyler vermenizi bekliyordur.

Kedilerle nasıl iletişim kurulur diye merak edenler için tüm bu davranışlar onların bir iletişim şeklidir. Sizin de bu davranışlara karşılık vermeniz gerekir. Böylece birbirinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Mesela kediniz ağzıyla bir şeyler tutmuş ve siz veriyorsa bu onun için bir avdır. Avını size hediye etmiş ve övgü bekliyordur. Avı ondan alarak onu sevmeniz ve onaylamanız gerekir.

Kedilerin Miyavlama Anlamları

Kedilerin çıkardığı tek belirgin ses miyav olunca, bu miyavların da pek çok farklı türü oluyor. Kedinizin bu kelimeyi uzun ya da kısa söylemesi ya da ses yüksekliği size çok şey anlatır. Bu yüzden kedilerin miyavlama anlamları farklı farklıdır.

Mesela meaooooww diyen bir kedi sizden bir şeyler yapmanızı istiyordur. Genellikle acıkmış yemek istiyordur. Diğer bir ses kedilerin gurr gurr diye çıkardığı sestir. Bu ses ise sizi gördüğüne ok sevindiği anlamına gelir. Mırlama sesleri sevgi ihtiyacı anlamına gelirken, moooww şeklindeki yüksek sesler tuvalet ihtiyacını anlatıyordur. Kedilerin miyavlama sesleri dikkatli izlendiğinde ne anlama gediği daha iyi anlaşılacaktır.

Kedilerin Pati Hareketleri

Kedilerin pati hareketleri de pek çok anlama gelmektedir. Bu şekilde de size bir şeyler anlatmak için çabalıyordur. Durduk yere size pati atan kediniz sizinle oynamak için çabalıyor ve ilgi istiyordur.

Patisi ile mamasını saklıyorsa çok sevmiş ve alınmasından korkuyordur. Patilerini açarak uzanıyorsa onunla oynamanızı, masaj yapmanızı istiyordur. Bu tür hareketleri kedinizle zaman geçirerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Kedilerin Çıkardığı Seslerin Anlamı

Kedilerde en çok görülen seslerinden birisi de kedilerin bebek gibi ses çıkarması ve mırıldanmasıdır. Hatta bazen şiddetli bir bebek ağlaması duyarsanız gayet normaldir. Bu sesi erkek kediler çıkarmaktadır. Etrafta çiftleşmeye hazır dişi gören erkek kediler bu sesle birebirlerine kafa tutarlar. Genelde geceleri duyacağınız bir sestir.

Çünkü kediler doğası gereği gece yaşamına daha uyumludur. Bunun gibi kedilerin çıkardığı seslerin anlamları vardır ve buna göre kedinize muamele edebilirsiniz.

Kediler neden ağlar gibi ses çıkarır diyorsanız bu bir çiftleşme isteği ve hazır olduğuna dair bir mesajdır. Bu yüzden Mart kedisi kavramı kullanılır. Çünkü kediler genelde bahar aylarında bu sesi çıkarır, çünkü çiftleşme zamanı gelmiştir.

Kedinizi Tanıyın

Kedileri en iyi şekilde anlamanın yolu kedinizi tanımaktan geçer. Çünkü kedi davranışları hemen hemen aynı olsa da mutlaka ki farklılıklar vardır. Özellikle de siz ve kediniz arasında geçerli olan iletişim kuralları zamanla oluşacaktır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR