Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedim Balkondan Düştü

Üst katlarda oturan kedi sahiplerinin kedilerinin balkondan ya da camdan düşmemesi için dikkatli olması gerekiyor.

Published

on

Bizlerin şehirlerde, apartmanlarda yaşamaya başlamamızla birlikte dört ayaklı dostumuz kediler de bizlerle birlikte apartmanlardaki yerlerini aldılar. Ancak her ne kadar ev hayatına gayet başarılı şekilde uyum sağlasalar da kimi zaman başlarına çeşitli kazalar da gelmiyor değil kedilerin.

Üst katlarda oturan kedi sahiplerinin kedilerinin balkondan ya da camdan düşmemesi için dikkatli olması gerekiyor. Zira “kediler dört ayaküstüne” düşer inanışı her düşüş için geçerli değil ne yazık ki.

Camlar da balkonlar kadar tehlikeli kediler için
Camlar da balkonlar kadar tehlikeli kediler için

Yüksekten düşme iç kanamaya sebep olabilir

Kedilerin balkondan ya da camdan düşmesi farklı organlarında iç kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu kanamalara zamanında müdahale edilmezse kedi hayatını kaybedebilir.

Bu nedenle kediniz camdan ya da balkondan düştüğünde mutlaka hemen veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Kırıklara da dikkat!

Kedilerde yüksekten düşme sonucu kırıklar da oluşabiliyor. Bu kırıklar özellikle ayaklarda ve düşme esnasında çeneyi yere vurma sebebiyle çene kemiklerinde oluşsa da düşüş şekline göre farklı bölgelerde de görülebiliyor.

Veterinerler bu nedenle yüksekten düşme vakalarında mutlaka röntgen çekerek kedide herhangi bir kırık olup olmadığını anlama yoluna gidiyor.

Teller ile kapatmak düşmelere karşı en etkili yöntemTeller ile kapatmak düşmelere karşı en etkili yöntem

Önlem alın

Elbette asıl olan kedi düştükten sonra yapılacaklar yerine kedinin düşmemesi için alınabilecek önlemlere odaklanmak.

Bunun için özellikle evde olmadığınız zamanlarda camları ve balkon kapılarını kapalı tutmalı, evdeyken de her zaman dikkatli olmalısınız. Ayrıca camları ve balkonu teller ile kapatmak da kedilerin düşmesini önlemek için en etkili yöntemler arasında.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR