Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedim Kendini Sevdirmiyor

Eğer kedim kendini sevdirmiyor diyorsanız mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız.

Published

on

Bir kedi ile birlikte yaşamanın en keyifli yanlarından biri yumuşacık tüylerini okşamak, doya doya sevmektir. Kediler de genellikle kendi istedikleri zamanda olmak kaydıyla sevilmekten, okşanmaktan çok hoşlanırlar.

Ancak bunun tüm kediler için geçerli olduğunu söylemek tabi ki imkansız. Bazı kediler yavruluk dönemlerinde dahi kendilerini sevdirmekten hoşlanmıyorlar ve bu tutumları büyüdüklerinde de sürüyor. Bazı kedilerse normalde sevdirirken bir anda sevdirmemeye başlıyor.

Yani kediler kendini neden sevdirmez sorusunun tek bir yanıtı yok, zira her kedinin bu tavrının altında farklı nedenler yatıyor. Kedim kendini sevdirmiyor diye üzülüyorsanız bu sorunun nedenlerini öğrenerek düzelme sağlayabilirsiniz.

Ayrıca şunu da eklememizde fayda var; her kedi bir kişiliktir ve aynı insanlar gibi hoşlarına giden şeyler ve gitmeyen şeyler vardır. Bazı kediler gerçekten de okşanmaktan, sevilmekten hoşlanmıyor olabilir ve buna saygı duymak gerekir. Unutmayın ki, kediler bizlerin oyuncağı değildir ve isteklerine saygı duymamızı sonuna kadar hak ederler.

Bakalım kedilerin kendilerini sevdirmeme nedenleri nelermiş.

Kediler daima kendilerini koruma halindedirler

Kedilerin bugüne dek varlıklarını sürdürebilmiş olmalarında kendini koruma içgüdülerinin büyük rolü vardır. Bir kedi siz farkında olmasanız dahi daima kendini koruma halindedir.

Kedilerin bu içgüdüsü gereği ani yapılan her harekete karşı olumsuz tavır takınmalarını normal karşılamak gerekir.

Eğer kedinize aniden yaklaşıp sevmeye kalkışıyorsanız buna izin vermemesi gayet normal, bunun için kedinizle önce göz teması kurup sonra yaklaşmayı ve sevmeyi deneyebilirsiniz.

Kediler “ilk hareketi yapan” olmak isterler

Kedilerin kendilerini koruma içgüdüleri gereği ilk hareketi yapan olmak istedikleri de bir gerçektir.

Mutlaka birçok kez duymuşsunuzdur ki biz de yazımızın başında belirttik, kediler kendilerini kendi istedikleri zaman sevdirirler. Aslında bunun altında yatan neden kedilerin kendilerini koruma içgüdüsü ile ilk hareketi yapan olmak istemeleridir.

Bunun için kedinizi sevmeye zorlamak yerine onunla tatlı tatlı konuşarak kendisinin ilk hareketi yapmasını sağlama yoluna gitmeniz daha makuldür.

Yavruluk döneminde doğru sosyalleşmeyen kedilerde bu sorun daha sık görülür

Kediler evcil hayvanlardır ve evcil insanla birlikte yaşayan anlamına gelir ve yavru kedi sosyalleşmesinde insanlarla tanışmasının da bu nedenle büyük önemi vardır.

Yavruluk döneminde insan görmeyen ve insanla sosyalleşmeyen kedilerin insanlara karşı daha şüpheci olması normaldir. Kendini sevdirmeme sorunu görülen kedilerin birçoğu yavruluk dönemlerinde insanlarla sosyalleşme şansı yakalayamamış kedilerdir.

İnsan kaynaklı travmalar

Çoğumuz en doğru olanı yaparak sokaklardan ya da barınaklardan kedi sahipleniyoruz ve bu kedilerin birçoğunun geçmişinde insan kaynaklı travmalar bulunuyor ne yazık ki.

Kediler kendini neden sevdirmez sorusunun önemli ve üzücü yanıtlarından biri bu tatlı canlılara kötü insanların yaşattığı travmalar. Bu arada, “haaa, sokaktan sahiplendiğim kedi travma yaşamış olduğu için kendini sevdirmiyorsa ben de satın alırım, o travma yaşamamıştır, yumuş yumuş severim” diye düşünen olduysa hemen söyleyelim; merdiven altı kedi üretilen yerlerin ve petshopların da kediler için gül bahçesi olduğunu söyleyemeyiz.

Yani parayla satın alacağınız kedilerin de “KEDİ SATARAK PARA KAZANACAK KADAR KÖTÜ” insanlar tarafından kötü muameleye maruz kalmış olması pek de şaşırtıcı olmaz, öyle değil mi?

Korku

Korku canlıların hayatta kalabilmesini sağlayan en önemli duygulardan biri, ancak bazı kedilerde korku problemi ile karşılaşılabiliyor ve aslında ortada korkmasına neden olabilecek herhangi bir etken yokken de korkabiliyor ve bu korku duygusu da kendilerini sevdirmemelerine yol açabiliyor.

Ayrıca, kediniz herhangi bir etkenden dolayı korktuğunda da onu sevmeye çalışmanıza sert tepki gösterebilir, böyle bir durumda sakinleşmesini bekleyip öyle sevmeniz en doğrusu.

Ağrı-acı

İşte geldik kediler neden kendini sevdirmez sorusunun en sık karşılaşılan nedenine; ağrı ve acı. Özellikle bölgesel tepkilerde, yani kediniz hep aynı noktasını sevdiğinizde tepki gösteriyorsa ve daha önce olmayan, bir anda ortaya çıkan sevdirmeme durumlarında akla gelmesi gereken ilk şey ağrı ve acı.

Mutlaka veterinere başvurmalısınız

Eğer kedim kendini sevdirmiyor diyorsanız mutlaka veteriner hekime başvurmalı ve öncelikle bu durumun altında herhangi bir fiziksel sorun yatıp yatmadığını öğrenmelisiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR