Connect with us

KEDİPEDİA

Kedinizi Ensesinden Tutmamanız İçin 6 Geçerli Sebep

Kedi enseden tutulmaz mottosunun en önemli istisnası veteriner hekim müdahalesi gerektiren durumlardır.

Published

on

Kediler her ne kadar binlerce yıldır yanımızda olsalar da, uzun süreden beri dünyanın en sevilen ve en fazla birlikte yaşanan hayvanı unvanını taşısalar da ne yazık ki bu muhteşem hayvanlarla ilgili halen birçok yanlış bilgiye sahibiz.

Üstelik hayatını kedilerle paylaşanlar bile birçok hata yapıyor ve bu hataların kediler üzerindeki etkisi sandığımızdan daha kötü olabiliyor. Kediler konusunda en sık düşülen hatalardan biri de kedi ensesinden tutulur inanışı.

Bu inanışın kaynağı anne kedilerin yavrularını enselerinden tutarak taşıması ancak gözden kaçan çok önemli bir şey var; bizler yani insanlar anne kedi değiliz! 2014 yılında Norveç Sağlık Bakanlığı’nın kedileri enseden tutmayı yasaklaması ile bir süre gündem olan fakat kısa süre sonra unutulan bu konuyu kedi insanlarına hatırlatmak istedik.

Eğer kediyi ensesinden tutmak zararlı mı diye düşünüyorsanız bu sorunun yanıtının kocaman bir evet olduğunu bilmelisiniz. İşte kedi neden ensesinden tutulmaz sorusunun yanıtları.

1- Anne kediler yavruyu ensesinden nasıl tutacağını bilirler

Çoğu insan kediyi ensesinden tutmak konusunda dayanağı anne kedilerin de yavrularını bu şekilde tutmasından alır.

Anne kediler yavrularını çoğunlukla taşımak için ensesinden tutarlar ve hem ensenin hangi noktasından tutacaklarını hem de ne kadar basınç uygulayacaklarını bilirler.

Ayrıca bu davranışı yalnızca yavruyken yaparlar, yani doğada yetişkin bir kediyi enseden taşıma diye bir şey yoktur. İşte tüm bu nedenlerle bir insan tarafından enseden tutulmak çoğu kedi için korkutucudur ve bu hareket karşısında paniğe kapılabilirler.

2- Kediler dişleri ile basıncı algılarlar

Anne kedilerin yavrularını enselerinden doğru basınçla tutabilmesinin altında yatan neden kedilerin dişlerinin basıncı ölçebilmesidir.

Bunun içindir ki bir kedi istediğinde bir fareyi ağzında kaçırmadan tutarken hiç bir yara vermemeyi de başarır.

Oysaki bizim parmaklarımız ve ellerimiz için aynı şey geçerli değildir ve ensesinden tuttuğumuz ister yavru kedi olsun ister yetişkin kedi olsun rahatsızlık vermemiz kaçınılmazdır.

3- Çoğu kedi ensesinden tutulduğunda saldırganlaşır

Birçok kedi rahatsız edici bu davranış nedeniyle saldırganlaşabilir, kendisini ensesinden tutmak isteyen ya da tutan insanı tırmalayabilir, ısırabilir ki bunda da gayet haklıdır.

4- Bu çoğu zaman acı veren bir harekettir

Bir kediyi ensesinden tuttuğunuzda aslında yaptığınız kedinin bütün ağırlığını derisine taşıttırmaktır ve bunun ağrı, acı veren bir şey olduğunu anlamak pek de zor değildir, dolayısıyla kedileri enseden tutmanın zararları arasında kedinin canını acıtmak da vardır. Kim tüylü kankasının canını acıtmak, ağrı duymasına neden olmak ister ki?

5- Ensesinden tutulan kedi kendini sıkar

Yavru kediler anneleri tarafından enseden taşınırken kedilerini serbest bırakırlar ve bu da annenin daha rahat taşımasını sağladığı gibi kedinin de canının acımasını engeller.

Ancak bu kendini bırakma durumu yalnızca yavru kediler için ve annelerine karşı vardır, söz konusu yetişkin kediler olduğunda enseden tutulan bir kedi kendini sıkar, kasar ve bu da daha rahatsız hissetmesine ve canının daha fazla acımasına neden olur.

6- Bu hareket kedinin size karşı güvensiz hale gelmesine neden olabilir

Kedileri ensesinden tutmanın zararları arasında atlamamamız gerekenlerden biri de bu tutuşun kediyi hareket etmekten büyük ölçüde mahrum bırakmasıdır ve bu da kediye kendini savunmasız hissettirir.

Kendinizi bir kedinin yerine koyun; canınızı yakan, kendinizi savunmasız hissetmenize neden olan birine güvenir misiniz? Tabi ki hayır! İşte aynısı tüylü kankalarımız için de geçerlidir; ensesinden tutmanız size olan güveninin azalmasına yol açabilir.

İstisna

Tabi ki kediyi enseden tutmanın gerekli olduğu durumlarla da karşılaşabiliyoruz hayatın akışı içinde. Kedi enseden tutulmaz mottosunun en önemli istisnası veteriner hekim müdahalesi gerektiren durumlardır.

Kediyi enseden tutmak yukarıda da söylediğimiz gibi hareketsiz kalmasını sağlamanın en etkili yollarından biridir ve bir veteriner hekim aşı yaparken ya da herhangi bir müdahalede bulunurken kedinin hareketsiz kalmasını sağlamak için kediyi ensesinden tutmak zorunda kalabilir. Yani tüylü kankanızı veterinere götürdüğünüzde ensesinden tutarsa sakın hekime kızmayın emin olun ki bunu yapmak zorunda olduğu için yapıyordur ? .

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR