Connect with us

KEDİ HABER

Kedinizin Daha Mutlu Bir Hayat Yaşamasını Sağlayacak 6 Pratik Tavsiye

Kediler zaman zaman çeşitli hastalıklardan dolayı veterinere gitme ihtiyacı hissetmesinin yanı sıra  kendi yaşam döngüsü boyunca aşı ve iç-dış parazit tedavilerine de ihtiyaç duyacaktır.

Published

on

Hayatımızı severek paylaştığımız küçük sevimli dostarımızın( Pisilerin ? ) ne kadar hassas olduğunu hepimiz biliriz. Ancak bu minnaklar çok tatlı olmalarının yanı sıra bir o kadar hassas bir bünyeye sahip. Unutmamak gerekir ki bu sevgi yumaklarının mutlu olmaları, ne kadar sağlıklı, ne kadar huzurlu ve ne kadar iyi bir yaşam kalitesine sahip oldukları ile doğrudan alakalı.. Ve şüphesiz ki bunları sağlamak sizin elinizde. Sizi daha fazla bekletmeden konuya girmek istiyorum:

1) VETERİNER ÖNEMLİ!

kedi-veteriner

Nasıl insanların düzenli aralıklarla doktorlara gidip muayenelerini yaptırması gerekiyorsa kedilerin de o şekilde düzenli bir biçimde veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekir.
Kediler zaman zaman çeşitli hastalıklardan dolayı veterinere gitme ihtiyacı hissetmesinin yanı sıra  kendi yaşam döngüsü boyunca aşı ve iç-dış parazit tedavilerine de ihtiyaç duyacaktır. Veteriner hekimlerin, minik dostunuzun bu yaşam döngüsünü sağlıklı bir şekilde sürdürmesi konusunda öneminden bahsetmeye bile gerek yok ? Bu sebeple kedinizin rutin kontrollerini düzenli bir biçimde yapın, veteriner hekimlerin tavsiyelerini dikkatli bir biçimde uygulayın.

2) DOĞRU BESLEMEYE DİKKAT..

mama-yiyen-kedi

Beslenme; kedilerin sağlığına ve dolayısıyla yaşam kalitesine etki eden en önemli konuların başında gelmekte.. Dengesiz bir beslenme bu sevgi yumaklarının vücut direncini düşüreceği gibi obezite gibi sorunlara da yol açmakta.. Kedilerin beslenme türü yaşı, cinsi, fiziki durumu gibi parametrelere göre farklılık gösterebilir. Ayrıca su da kedilerin sağlığı için oldukça önemlidir. Kedinizin kabında daima taze ve temiz su bulundurmayı unutmayınız..

3) YETERİNCE GENİŞ BİR OYUN ALANI ŞART

oyun-oynayan-kedi

Kediler, köpekler gibi ev dışı aktivitelere sahip değildir. Kediler gün içerisindeki aktivitelerini çevresindeki oyuncaklarla ve sizinle gerçekleştirir. Bundan dolayı bu minnaklara oyuncakları ile rahatça oyunlar oynayabileceği, ihtiyaç duyduğunda tahtasını tırmalayabileceği, ve yorgun hissettiğinde uyuyup dinlenebileceği boş oyun alanları oluşturun. O alanın kendisine ait olduğunu kedinize hissettirin. Rahat bir oyun alanına kavuşan kediniz gün içerisinde enerjisini kolayca dışarıya atabilecektir.

4) KEDİNİZİN KUMUNU HERGÜN TEMİZLEYİN

kedi-kumu
Kediler hijyene çok önem verirler ve kullanılan kumun her zaman temiz olmasını isterler. Kullanılan kumun yeterince temiz olmadığında dışkısını ve idrarını kum dışına yapabilir, hatta kum alışkanlığından uzaklaşabilirler.
Ek olarak; kediler ihtiyacını giderirken mahremiyete önem verebilir. Bu yüzden ekstradan bir seçenek olarak küçük dostunuza üzeri kapalı bir kum koyabilirsiniz.

5) KEDİNİZİN KENDİSİNE ZAMAN AYIRMASINA İZİN VERİN

kendini-temizleyen-kedi

Kediler kadınlar gibidir, zaman zaman yalnız kalmak, kendisine vakit ayırmak ister ? Bu süreçte zamanını kendisini temizleyerek, uyuyarak, dinlenerek geçirir ve ruhsal yönden kendisini rahatlatır. Böylesi zamanlarda değerli dostunuzu kendi halinde bırakmanız onun için daha iyi olacaktır.

6) SON OLARAK; DOSTUNUZA İLGİ GÖSTERİN

kedi-ilgi

Kediler oldukça hassas hayvanlardır, ilgi, sevgi, şefkat ve hassas dokunuşlar ile kendisi ile iletişim kurulmasını bekler. Sizden beklediğini aldığı taktirde ise bu dünyada ondan mutlusu yoktur. Sizin ilginiz ile musmutlu olacak olan minik dostunuz her zaman size sadakat gösterecek, hayatını sizinle huzur içinde paylaşacaktır

Advertisement

POPÜLER KONULAR