Connect with us

KEDİPEDİA

Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak 5 Öneri

Bir kedinin uzun yaşaması için yavruluk döneminden itibaren doğru şekilde bakılması gerekiyor.

Published

on

Kediler dünyanın en sevilen evcil hayvanı unvanını patilerinde tutmaya devam ediyorlar. Hayatını kediler ile paylaşan bizler de en yakın arkadaşlarımızın sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesini, olabildiğince uzun süre yanı başımızda kalmasını istiyoruz.

Evet, kedilerin tek kötü tarafı hayatlarının bizlerden kısa olması. Ama iyi daha doğrusu bilinçli şekilde bakılan, beslenen kediler sanılandan daha uzun süre yaşayabiliyorlar.

Konumuza dönelim; bir kedinin uzun yaşaması için yavruluk döneminden itibaren doğru şekilde bakılması gerekiyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz; temelleri sağlam atılmış bir binanın yıkılması uzun sürer. Yani kedinize bebekken doğru bakmanız sağlıklı ve uzun bir hayat yaşamasının temellerini atmak anlamına geliyor. Ardından da her dönemde bu özenli bakıma devam ederek pisinizin hayatını uzatabilirsiniz. İşte kedilerin daha uzun yaşamasını sağlayacak öneriler.

1- Doğru mama seçimi

mama yiyen yavru kediler

Bir kedinin sağlıklı olmasının ilk koşulu doğru beslenmesidir. Ancak burada şu hataya düşmemek gerekiyor; doğru beslemek kedinin ne az ne de çok beslenmesidir.

Yani zayıf bir kedi nasıl sağlıksızsa şişman bir kedi de sağlıksızdır. Kedileri yaşlarına ve varsa özel sağlık koşullarına uygun mamalar ile beslemek çok önemlidir. Yeri gelmişken kedileri şişmanlatmanın bu tatlı hayvanların ömrünü kısalttığını eklemeden geçmeyelim.

Dünyanın en şişman kedisi Elvis fazla kiloları nedeni ile diyabet hastası. Tabi tombulluk sadece diyabete değil kalp hastalıklarına, iskelet hastalıklarına kısacası birçok soruna yol açıyor. İşte tüm bu nedenlerle kedinin uzun yaşaması için önce doğru beslenmesi gerekiyor!

2- Kısırlaştırma

kedi kısırlaştırma

Ne yazık ki ülkemizde hala “kedi kısırlaştırılmalı mı yoksa kısırlaştırılmamalı mı?” tartışmaları sürüyor. Oysaki kısırlaştırmaya yalnızca sokaklarda heder olacak bebek kedilerin doğmasını engelleyen bir uygulama gözü ile bakmak hatalı, zira kısırlaştırma kedilerin hayatını uzatıyor.

Çünkü kısırlaştırılan kedilerde genital hastalıklar ile örneğin testis kanseri, meme kanseri, rahim kanseri gibi hastalıklar ile karşılaşılmıyor. Ayrıca kızgınlık döneminde kaçıp kaybolma, trafik kazası nedeni ile ölme gibi riskler de ortadan kalkıyor. Yani kısırlaştırma kedinin uzun yaşaması için vazgeçilmez.

3- Düzenli veteriner kontrolü

kedi ve veteriner

İşte ülkemizde kedi bakımı konusunda atlanılan en önemli konulardan biri de bu; veteriner kontrolü. Oysaki bir kedinin sağlıklı ve uzun bir hayat yaşaması için düzenli veteriner kontrolü çok önemli.

Ayrıca aşılarının da düzenli yapılması gerekiyor. Unutmayın, kedinizi düzenli veteriner kontrolüne götürmeniz birçok hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayabilir!

4- Diş sağlığı

esneyen kedi

Bir kedinin diş sağlığının genel sağlık durumu üzerinde büyük etkisi vardır. Bu nedenle kedinizin uzun bir hayat sürdürmesini istiyorsanız ağız ve diş sağlığına özen göstermeniz gerekir.

Bunun ilk koşuluysa kedileri sürekli olarak yumuşak gıdalarla beslemekten kaçınmaktır. Zira sürekli yumuşak gıda ile beslenen kedilerde yiyecek artıklarının dişlerin arasında ve üstünde birikmesi sonucunda önce diş taşı sonraysa diş çürükleri ortaya çıkar ve bu da beraberinde diş kaybını getirir. Dişleri olmayan, yemek yiyemeyen bir kedinin uzun yaşamasını beklemekse imkansızdır!

5- Ev kazalarından korumak

kedi evi

Benim kedim evden çıkmıyor başına hiç bir şey gelmez diyenlerdenseniz çok yanıldığınızı bilmelisiniz! Çünkü evler kedilerin hayatını kaybetmesine neden olabilecek birçok tehlike ile dolu!

Bunların başındaysa zehirlenme ve elektrik çarpması geliyor. Bu nedenle kedinizin uzun yaşaması için onu ev kazalarından korumalısınız.

Bonus: Yaşlılık döneminde doğru bakım

yaşlı kedi

Kedinize çok iyi baktınız ve sizinle birlikte yaşlandı, çok şanslısınız! Artık daha uzun yaşaması için ona yaşlılık döneminde iyi bakmanız ve rahat etmesini sağlamanız gerekli.

Advertisement

POPÜLER KONULAR