Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme konusunu ele aldık. Yanlış mama seçiminin orta ve uzun vadede kedilerimiz üzerinde ciddi sorunlar oluşturduğunun unutulmaması gerek.

Published

on

Kedilerimizin sağlığı bizim için çok önemli. Kedi sağlığı konusunda en önemli konulardan bir tanesi de mama seçimi olsa gerek. Kedi mamasının içerisinde bulunması gerekenler kadar bulunmaması gerekenler de ilgilenmemiz gereken konular arasında. Bu sebeple bugünkü yazımızda sizler için Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme konusunu ele aldık. Yanlış mama seçiminin orta ve uzun vadede kedilerimiz üzerinde ciddi sorunlar oluşturduğunun unutulmaması gerek.

Her kedinin ne yemesi ve nelerden kaçınılması gerektiği kedinin yaşı, kilosu, kısır olup olmama durumuna ve birkaç benzer kriterlere göre belirlenir. Ancak mamaların içerisinde kullanılan bazı maddeler vardır ki bütün kediler için zararlıdır.

Bu sebeple kedi maması almadan önce bu listeyi incelemekte fayda var.

1 Gıda Boyaları

Gıda boyaları insan sağlığı açısından sakıncalı bulunmuş ve bu sebeple kanserojen madde kategorisine alınmıştı. Tüm Avrupa ülkelerinde kullanımı yasaklanan bu maddelerden bazıları (kırmızı(no :4) ve mavi(no :2) ) hala kedi mamalarında kullanılıyor.
Bu sebeple “içindekiler” listesinde gıda boyası içeren mamalar kesinlikle tavsiye edilmiyor.

2 Donyağı / Kuyruk yağı

Kuyruk yağı ya da Donyağı olarak bilinen bu yağ çeşidi kedi-köpek mamalarında sıkça kullanılsa da sevimli dostlarımız için herhangi bir besleyici özelliği yoktur. Kedi ve köpekler tarafından çok sevilse de düşük kaliteli bir besin olması sebebiyle tavsiye edilmemektedir.

3 Etoksikuin

Evcil hayvan mamalarında kullanılan bir koruyucu madde olan etoksikuin, sevimli dostlarımız için zararı bir madde. Aynı zamanda böcek ilacı ve kauçuk yapımında da kullanılan bu malzemenin kedilerdeki karaciğer hastalıkları ile doğrudan alakası olduğu düşünülüyor.
Avusturya ve Avrupa Birliği tarafından yasaklanan bu maddenin kullanımına Amerika Birleşik Devletleri hala izin veriyor.

4 Et içeren Yan ürünler

Mama yapımında kullanılan hayvanların çeşitli kısımlarından elde edilen bu ürünler kedi mamalarında da kullanılıyor. Bozulmuş ve kanserojen olduğu düşünüldüğü için insan tüketiminde kullanılmayan bu ürünlerde çeşitli kimyasal maddeler bulunabiliyor. Öyle ki, bazen ötenazi amaçlı kullanılan ilaçlara bile rastlanıyor.

5 Glikoz(Mısır) Şurubu

Kedi mamalarını tatlandırmak amacı ile kullanılan mısır şurubu; sadece evcil hayvan sağlığı için değil aynı zamanda gerek insan sağlığı için de zararlı bir malzeme. Üstelik hiçbir besin değeri de bulunmayan bu malzeme, kediler için bağımlılık yapabiliyor. Mısır şurubuna bağımlı olan kedilerimiz, içerisinde bu malzeme bulunmayan mamaları yemek istemiyor.

6 Buğday unu

Etobur bir vücut yapısına sahip olması sebebiyle kediler sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için etçil beslenmek zorundadır. Bu sebeple buğday unu besin değeri taşımamaktadır. Kedi mamalarında genelde besin değeri tablosunu düzenlemek amacıyla kullanılan buğday ununun faydasından çok zararı bulunmakta.

7 Propilen Glikol

Antifirizin ana maddesi olarak bilinen propilen glikol kedi mamalarında koruyucu bir katkı maddesi olarak da kullanılmakta. Bir toksik madde olmasına karşın bazı kedi mamalarının içerisinde tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Genellikle düşük kaliteli kedi mamalarında kullanılan bu maddeden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

8 Kemik Gübresi

Tıpkı et içeren yan ürünler gibi evcil hayvan maması yapımında kullanılan kemik gübresinin herhangi bir besin değeri yok. İnsanlar tarafından tüketilmeyen bu içerik genelde bozuk ve kanserojen bir yapıya sahip.

Advertisement

POPÜLER KONULAR