Connect with us

KEDİPEDİA

Kediye Ne Zaman İlaç Verilmeli?

Kedilere kesinlikle kendi kendinize ilaç vermeyin. Kedinizin hastalığı ciddi boyutta ise zaten veteriner ilaç verecektir. Sadece bu ilaçları kullanmaya dikkat edin.

Published

on

Kedilerin hasta olacağını unutmayın ve bu durumlarda kediye ilaç vermek gerekebilir. Kedinize vereceğiniz ilaçlar daima veteriner kontrolünde olmalıdır. siz nasıl ki reçetesiz ilaç içmiyorsanız, kediniz de reçetesiz ilaç almamalıdır.

Bu yüzden ilca kullanımı kontrollü şekilde yapılmalıdır. Kedinizin alması gereken ilaçları varsa bunları ihmal etmemelisiniz. Ancak kediler ilaç konusunda insanlardan kat kat daha nazlıdır.

Kedilere İlaç Vermenin Kolay Yolu

Kedinize ilaç vermekte zorlanıyorsanız uygulayacağınız birkaç basit kurnazlık var. en kolayı kediye rüşvet vermek. İlacı kedinizin sevdiği, lezzetli bir yiyeceğin içine saklayarak vermeye çalışın.

Kedilerin burnu çok hassas olduğu için yine de anlaması mümkündür. Bu yüzden kokulu yiyecekler olması daha avantajlıdır. Yine de kediler bu oyunu anlayacak kadar zeki hayvanlardır. Bu yüzden onu sevip, okşayarak teşvik etmeye çalışın. Sinirli veya gergin olmayın, yoksa sizinle inatlaşabilir, hatta hırçınlaşabilirler.

Eğer kediniz bu oyunlara kanmıyorsa ilacını biraz zorla vermeniz gerekebilir. Bunun için en iyi yöntem onu büyük bir havluya sararak hareket etmesini önlemek ve daha sonra ağzını açarak ilacı boğazına en yakın noktaya ilacı koymaktır. Böylece kedime ilaç içiremiyorum sorunundan kurtulabilirsiniz.

Kediye Kulak Damlası Damlatmak

Kediler de canlıdır ve tabi ki hasta olmaları da çok normaldir. İnsanlarda görülen pek çok hastalık kedilerde de görülür. Bu yüzden kediye kulak damlası damlatmak da bir tedavi yönetimidir.

Damlanın etkisini göstermesi için kulak zarına kadar inmesi gerekir. Ancak doğal olmayan bu davranışa kediniz tepki gösterecektir.

Damlaların başlığı kedi kulağı için uygun genişlik ve uzunluktadır. Böylece kulağa zarar vermez. Bu yüzden kedinizi bir zemine yerleştirip sıkıca tutarken damlasını olabildiğince içeri damlatın. Birisinin yardımını almanız işinizi kolaylaştırır.

Damlayı kulağa sokarken korkmayın çünkü başlığı zarar verecek kadar uzun değildir zaten. Bu işlemden önce damlanın kulağa girmesini engelleyecek boyuttaki pislikler de temizlenmelidir.

Kediye Göz Damlası Damlatmak

Kedilerin gözlerinde zaman zaman normla olmayan akıntılar oluşabilir. Bu durumda tedavi gerekebilir. Veterinerin verdiği göz damlasını kedinize damlatmak ise oldukça zordur.

Kediye göz damlası damlatmak için yine yatar pozisyonda sıkıca tutmalısınız. Önce gözdeki akıntıları pamuk ile nazikçe temizlemelisiniz. Bu işlemi yaparken kedinizin başının arkasından destekleyerek tutmanız çok önemlidir. Böylece başını hareketini de kontrol altına alabilirsiniz. Unutmayın ki göz çok hassas bir organdır.

Bu pozisyonda iken göz damlasını damlatabilir ya da kremini sürebilirsiniz. Daha sonra gözü kapatarak hafifçe masaj yapabilirsiniz. Böylece ilaç daha kolay emilecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediye ilaç içirmek oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Çünkü kedinin doğasında bu tip davranışlar yoktur ve hayvan yadırgayacaktır. Bu yüzden de tepki vermesi oldukça normaldir. Kediler son derece hareketli, çevik ve atik oldukları için de size göre aşırı gelen tepkiler verebilirler. Bu yüzden mutlaka kedinize dikkatlice yaklaşmanız gerekir. Yumuşak huy ve kedileri ödüllendirme yöntemi ile ilaç verebilirsiniz.

Kedilere kesinlikle kendi kendinize ilaç vermeyin. Kedinizin hastalığı ciddi boyutta ise zaten veteriner ilaç verecektir. Sadece bu ilaçları kullanmaya dikkat edin. Kedi ilaçları pek çok hastalık için olabilir. Ancak hangisi olursa olsun veteriner tavsiyesine göre kullanın.

Kedi hastalıkları genellikle nadir karşılaşılan durumlardır. Kediler yaşlandıkça bu tip sorunlar görülmeye başlanır. Bu yüzden her sorunda kediniz hasta zannederek ilaca başvurmayın.

Kediye ilaç verirken dikkat edilecekler çok önemlidir. Mesela nefes borusuna hiçbir şey kaçırmamaya dikkat edin. İlacı yutana kadar kedinizin boğazını sıvazlayın ki çabuk yutsun.

Advertisement

POPÜLER KONULAR