Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kediyi yıkamak doğrumu?

Kedilerin sudan nefret ettiği ve suyu farkettikleri anda yağmur gibi kabul edip saklanacak bir yer aradıkları yaygın bir inanıştır.

Published

on

Kedilerin bağımsız canlılar oldukları ve bu konuda da bağımsız oldukları ve kendi kendilerini temizleme yeteneklerinin de oldukları bilinir.

Birçok kedi hiçbir zaman banyo küvetini görmemiştir ancak bu kedilerin bu korkuya sahip olmayacakları manasına da gelmez.Kedilerin banyo yapmak için eğitilebilmeleri birçok faktöre bağlıdır:

Kedinizde banyo alışkanlığı yoksa ve sudan nefret ediyorlarsa böylesi bir travmatik deneyime ihtiyaç duymazsınız. Ancak kediniz saatlerce uğraşsanız temizleyemeyeceğiniz kadar kirlenmişse, çıkması zor bir sıvıya ya da boyaya bulanmışsa o zaman temizlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ya da komşu civarda yaptığı geziden çamurlu ve kirli olarak dönmüşse bu konuda yardıma ihtiyacınız olacaktır. Parazit ve diğer hastalıklar konusunda da endişelenmeniz doğaldır. Bu konuda veteriner hekiminiz size yardımcı olacaktır.

Şayet kedinizi banyo küvetine alıştırmak istiyorsanız küçükken eğitmeniz gerekmekte. İlk banyo için ideal zamanlama 2-3 aylıkkenolmalı. Bu yaşlar kedinin yeniliklere en çok adapte olduğu yaşlardır.
Bunu enazından ayda bir tekrarlayın ve böylece her defasında daha doğal bir hal almasını sağlayın.
Bir kediye banyo yaptırmanın bir köpeğe banyo yaptırma ile aynı olmadığını anlamak önemlidir. Kediler bu konuda oldukça hassastır ve ekstra özenle yaklaşılmalıdır. Mesela, duşa sokarken ya da sabunlarken işlemleri severek okşayarak yapın. Ayrıca, kurutucudan gelebilecek yüksek sesli gürültüler, ya da suya direk temas kediyi korkutacak iki unsurdur.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR