KEDİ BAKIMI

Kediyi yıkamak doğrumu?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kedilerin bağımsız canlılar oldukları ve bu konuda da bağımsız oldukları ve kendi kendilerini temizleme yeteneklerinin de oldukları bilinir.

Birçok kedi hiçbir zaman banyo küvetini görmemiştir ancak bu kedilerin bu korkuya sahip olmayacakları manasına da gelmez.Kedilerin banyo yapmak için eğitilebilmeleri birçok faktöre bağlıdır:

Kedinizde banyo alışkanlığı yoksa ve sudan nefret ediyorlarsa böylesi bir travmatik deneyime ihtiyaç duymazsınız. Ancak kediniz saatlerce uğraşsanız temizleyemeyeceğiniz kadar kirlenmişse, çıkması zor bir sıvıya ya da boyaya bulanmışsa o zaman temizlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ya da komşu civarda yaptığı geziden çamurlu ve kirli olarak dönmüşse bu konuda yardıma ihtiyacınız olacaktır. Parazit ve diğer hastalıklar konusunda da endişelenmeniz doğaldır. Bu konuda veteriner hekiminiz size yardımcı olacaktır.

Şayet kedinizi banyo küvetine alıştırmak istiyorsanız küçükken eğitmeniz gerekmekte. İlk banyo için ideal zamanlama 2-3 aylıkkenolmalı. Bu yaşlar kedinin yeniliklere en çok adapte olduğu yaşlardır.

Bunu enazından ayda bir tekrarlayın ve böylece her defasında daha doğal bir hal almasını sağlayın.
Bir kediye banyo yaptırmanın bir köpeğe banyo yaptırma ile aynı olmadığını anlamak önemlidir. Kediler bu konuda oldukça hassastır ve ekstra özenle yaklaşılmalıdır. Mesela, duşa sokarken ya da sabunlarken işlemleri severek okşayarak yapın. Ayrıca, kurutucudan gelebilecek yüksek sesli gürültüler, ya da suya direk temas kediyi korkutacak iki unsurdur.

Ayrıca banyo her kedi için zorunlu değildir. Sonuçta kendilerini gece gündüz temizledikleri için bu ihtiyaç oluşmayacaktır. Kedinizden duş almayı gerektirecek kötü kokular alamazsınız. Ancak bazı durumlarda gerekli olabilecek bir durumdur ve travmatik bir hal almaması için çocukken öğretilmelidir.

Yorum Yapın