Connect with us

KEDİPEDİA

Maddeler Hâlinde Kedi Mırıldaması Ve İyileştirici Gücü

Kediler arası sakinleşme, yatışma olarak kullanılan mırıldama gırtlaktan gelen bir titreşimle sağlanmaktadır.

Published

on

Kediler, sıradan bir hayvan değildir. Yapılan pek çok araştırma bu tezin doğruluğunu ortaya çıkarmıştır. Kedi sahibi olan insanlar, sahip oldukları kedinin davranışlarıyla, hisleriyle ve hissettirdikleriyle mutlu olmaktadır.

Kedilerin bu benzersiz yönlerinin yanı sıra Fransa’da yapılan araştırmalarda Kedi Mırıldaması ve iyileştirici gücü konu alınmıştır.

Kedi Mırıldaması veteriner Jean-Yves Gauchet tarafından şöyle açıklanıyor; kedilerin göğüs kafesi boyutunun büyüklüğü-küçüklüğüne bağlı olarak, çıkan sesin insanlar üzerinde oldukça sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kediler arası sakinleşme, yatışma olarak kullanılan mırıldama gırtlaktan gelen bir titreşimle sağlanmaktadır. Kulakla kolay bir şekilde algılanan titreşim, deriye yakın olan sinirlerin uçlarından geçerek 20 – 50 Hertz gibi düşük frekanslarda yayılan bir uğultu algılamayı sağlamaktadır.

Bu sayede pozitif düşüncelerin beyne hâkim olduğu görülmüştür.

  1. Solunumda güçlüğe neden olan semptomların azalmasında Kedi Mırıltısı önemli yer tutar
  2. Kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme oranı %40 daha azdır
  3. Kedi Mırıldaması ile yayılan titreşimler, kas ve tendon sakatlanmalarında rahatlatıcı etkisi gösterir
  4. Kedilerin mırıldamasının, kan basıncının düşmesinde önemli rolü vardır
  5. Beyinde oksijen ve glikoz tüketiminin artması, kişide mutluluk ve olumlu hisleri ortaya çıkarır. Bu durumun sağlanmasında da kedilerin mırıldaması ile ortaya çıkan titreşimler görevlidir
  6. Yaralarda görülen şişlik ve enfeksiyonlar için de ciddi derecede faydalıdır
 1. Kemik sağlığının korunmasında önemli yer tutan bir başka durum da, 20 – 50 ve 100 – 200 Hertz arası frekanslardır. Kedi mırıldaması ile bu durum ortaya çıkabilmektedir
 2. Kedilerin mırıldaması onların orada olduğunu anlatmalarına işaret eder. Bu durum insanlarda yalnızlığı unutmayı ve mutlu olmayı sağlar.
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR