Connect with us

KEDİ FOTO GALERİ

“Maine Coon” görkemli güzelliği efsanevi kediler

Cins 19. yüzyıl sonlarında popüler oldu, ama onun varlığı, yurtdışından uzun saçlı ırkları 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı.

Published

on

Maine Coon, büyük bir kedi ırkıdır. İlk olarak ABD’de keşfedilmiştir.

Maine Coon en büyük evcil kedilerden biridir. Farklı bir fiziksel görünüm ve değerli bir avcılık yeteneği vardır. Kuzey Amerika’daki en eski doğal özellikle “Maine eyaletinin yerli” resmi bir kedi olduğu iddia edilmektedir.

Maine Coon, Amerika Birleşik Devletleri’ne kesin kökeni ve tarihi hiç bir kayıt yok, bu yüzden birkaç rakip hipotezler öne sürülmüştür. Cins 19. yüzyıl sonlarında popüler oldu, ama onun varlığı, yurtdışından uzun saçlı ırkları 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı. Maine Coon yeni bir dönüş yaptı. Şimdi dünyada popüler kedi olma yolunda ilerliyor.

Maine Coon kedisine verilen diğer isimler

Maine Cat
Maine Shag
Snowshoe Cat
American Longhair
American Coon Cat
American Forest Cat

Kediler Antik Mısır’da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

70’den fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR