Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Mavi Rus Kedileri

Safkan bir Mavi Rus kedisi, 3,5 ila 5,5 kg arasında değişebilir. Bu ağırlık Mavi Rus kedisini “orta boy kedi cinsi” kategorisine yerleştirir.

Published

on

Mavi Rus kedileri görkemli ve daha az bilinen bir cins olup, muhteşem pelüş gri-mavi-gümüş kürkleri ve badem şeklindeki sarımtırak yeşil gözlere sahiptirler. Yetiştiriciler, bilinen soyunun 17. Yüzyıldan günümüze kadar geldiğini iletiyor.

Mütevazı, her zaman dikkatli, sadık ve nazik olan Mavi Rus kedileri sürekli olarak dünyanın her yerinde popüler hale geliyor! Takma adının “Archangel kedisi” olduğunu biliyor muydunuz?

Bu isim ilk Mavi Rus kedilerinin Rusya’nın Archangel liman kentinde doğmasından gelmektedir. Fakat sahip oldukları resmi isim, bu kedilerin eterli gri-mavi renkleriyle ve gümüş parlaklığıyla geliyor.

Mavi Rus kedilerinin karakteristik özellikleri de görünüşündeki dokuları yansıtmaktadır. Sahiplerine çok yoğun duygular ile bağlı olurlar. Eğer sizi sürekli tatlı bir gülümseme ile takip eden bir arkadaşınızın olmasını istiyor iseniz, Mavi Rus kedisi sahiplenmenizi öneriyorum.

Birçok kedi sever, Mavi Rus kedilerinin esrarengiz gülümsemelerinden dolayı bu cinsi “Mona Lisa” olarak adlandırıyorlar.

Mavi Rus Kedileri Irk ve Özellikleri
Mavi Rus Kedileri Irk ve Özellikleri

Mavi Rus Kedileri Irk ve Özellikleri

Mavi Rus kedileri büyük aile kedileridir ve kimi zaman kedilerden daha çok insan gibi davranabilir ve hatta kapıları kendi başlarına açmayı ve kapatmayı öğreniyorlar! Ve tabi ki birçok kedi türü gibi oyun oynamayı, atlamayı, tırmanmayı, sahibini ve kendisini eğlendirmeyi severler.

Mavi Rus kedilerinin yüksek zekâsı bazen ilk başta utangaçlık ya da aşırı dikkat gibi görünebilir, ama onlar çevrelerini ve sosyal dinamikleri keskin bir şekilde gözlemleyen davranış biçimine sahiptirler.

Bu nedenle, Mavi Rus kediniz bir anda yabancılara (insan ya da hayvan) ısınmayabilir. Ama biraz zaman ve sabır verilirse, bu tatlı kediler yeni insanlarla ve yeni evcil hayvanlarla tanışmaktan kesinlikle çekinmeyeceklerdir. Mavi Rus Kedileri Irk ve Özellikleri

Genel olarak Mavi Rus kedileri mizaç, uysal, sessiz ve nazik olarak tarif edilir. Mavi Rus kediniz sürekli ona dikkat etmenizi ya da onu sürekli olarak temas halinde sevmenizi istemez ve hatta çok fazla fiziksel temas olmadan bile mutlu olabilirler. Fakat bu kediler gerçekten ilginize ihtiyaç duyarlar ve uzun süre yalnız bırakılırlarsa oldukça yalnızlaşabilirler.

Safkan bir Mavi Rus kedisi, 3,5 ila 5,5 kg arasında değişebilir. Bu ağırlık Mavi Rus kedisini “orta boy kedi cinsi” kategorisine yerleştirir. Mavi Rus kedi yavruları sarı renk gözlere sahipler ve gri renkli mavimsi renkten daha açık bir gölge olan “hayalet çizgili” olarak adlandırıldığını duymuştum. Yavru kedi, yetişkin bir kedi haline geldiğinde göz rengi sarıdan yeşile döner.

Mavi Rus kedinize bakmak özel bir ev gerektirmez. Genel olarak, bu kedi ırkı, dayanıklı, uzun ömürlü ve sağlam olarak kabul edilir. Günlük olarak akılda tutulması gereken tek özel husus, türün genel olarak kilo almaya yönelik eğilimidir.

Mavi Rus kedisi, hiç de seçici olmayan bir tüketicidir. Kedinizin porsiyonlarını takip etmiyorsanız evde yuvarlanan bir kürk topuyla karşılaşabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR