Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Norveç Orman Kedisi – Norwegian Forest Özellikleri ve Bakımı

Norwegian Forest kedilerin tüyleri uzun olduğundan dolayı bakım kısmı biraz daha çaba gerektirir.

Published

on

Norveç Orman Kedisi ( Norwegian Forest ) 1930 senelerinde İskandinav Yarımadası civarlarında türemiş bir kedidir. Bölgenin yerlisidirler. Yüzyıllar boyunca bu bölgedeki aşırı soğuk ve vahşi hayvanlar ile karşı karşıya gelerek yaşam savaşı vermişlerdir. Yaşadıkları bölgenin soğukluğunun tam aksine sıcakkanlı bir yapıları vardır. Norveç Orman Kedisi ( Norwegian Forest ) kedilerin gizemli yaşamlarını dünyaya gösteren bir kedi ırkıdır.

Norveç Orman Kedisi Görünümü

Norveç Orman Kedisi günümüzde sıkça rastladığımız bir kedi cinsidir. Genelde uzun tüylü tekir kediler ile karıştırıldıkları görülmüştür.

Geniş bir yapıları vardır. Kiloları 3 ile 9 kilo arasında değişkenlik gösterir. Yassı bir yüz yapısına sahip olan Norwegian Forestlar büyük, üçgen şekilli bir kafaya ve kare biçiminde minik kulaklara sahiptir. Burnu ise düz şekildedir.

Çoğu kedi gibi boyutlarının minikliğine rağmen güçlü bir çenesi vardır. Kaslı yapıları Maine Coon kedilerini de andırmaktadır. Kulakları dışa doğru yönelmiş ve dik bir duruşa sahiptir. Tüyleri ise uzun ve yumuşak peluş oyuncak gibidir. Boyun kısmında tüyleri daha yoğundur. Genellikle mühürlü, kırcıllı ve karışık renklerde görülürler. Sarı beyaz renklerinin karışımında görülebilirler. Nadir görülen sadece siyah ve sadece beyaz renkleri de olabilir.

Norwegian Forest Karakter Yapısı

Norveç Orman Kedileri yine her kedi gibi kendilerinden eminlerdir. Dengeli, sıcakkanlıdırlar. Sıcakkanlılıkları ile birlikte oyuncu yapıları da bulunur. Bu da Norwegianları sevmek ve beslemek için büyük bir sebeptir. Farklı kedilerle ve çocuklarla araları iyidir. Sesleri nazik, sevimli bir şekilde çıkar. Ev yaşamı için oldukça uygun olan bu kediler doğal ortamlarında çok iyi birer avcı ve tırmanıcıdırlar.

Apartman dairesi yerine bahçeli bir ev Norwegianlar için daha ideal bir yaşam ortamı olacaktır ki doğal yaşamında yapabildiği bazı aktiviteleri yaşam alanında da yapabilmeli. Şayet bahçeli bir eviniz yoksa da dairenizde yapay ağaçlar bulundurabilirsiniz onun için. Bu hem sizin eşyalarınıza zarar vermesini engeller, hem de onu mutlu eder.

Norwegian Forest Bakımı

Bu tür kedilerin tüyleri uzun olduğundan dolayı bakım kısmı biraz daha çaba gerektirir. Tabii çaba gerektirse de yine kolay bir bakımı vardır.

Uzun tüylerinin birbirine karışmaması, düzenli ve güzel durması açısından haftada bir iki defa düzenli olarak fırçalanması gerekir. Karışık tüyler kedinizi huzursuz edecektir. Fırçalamanızın ardından oda kendi kendine tarama işlemini gerçekleştirecektir.

Norveç Orman Kedisi – Norwegian Forest Özellikleri ve Bakımı

  • Aktiflik – 8/10
  • Oyunculuk – 9/10
  • İlgiye İhtiyaç – 7/10
  • Uysallık – 7/10
  • Zeka – 8/10
  • Özgürlüğüne Düşkünlük – 8/10
  • Sağlık ve Dayanıklılık – 8/10
  • Sıcakkanlılık – 9/10
  • Çocuklarla Anlaşma – 8/10
  • Diğer Petlerle Anlaşabilmesi – 8/10
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR