Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Ragamuffin Kedi Cinsi

Kuzeni Ragdoll gibi Ragamuffin’de kucak seven kedilerdendir. Sahibinin etrafında dolaşıp uygun olan ilk anda kucağına yerleşmek için fırsat kollar.

Published

on

Eğer Ragamuffin’lerin Ragadoll’larla ilişkili olup olmadığını merak ediyorsanız cevabımız evet.

Tarihçe

Kedi üreticileri boyutunu büyütmek ve görünümüne değişiklik kazandırmak adına Ragdoll’ları Persian, Himalayan ve uzun tüylü evcil kedilerle eşleştirdiler. Bu eşleştirmeler ortaya Ragamuffin’i çıkardı. Ragamuffin’in Raga kısmı asıl türe saygı göstermek adına kullanıldı.

Diğer kedi derneklerinin yanınında Ragamuffin en son 2011 yılında Kedi Meraklıları derneği tarafından tam üyelikle kabul edildi.

KEDI PROFILI
İsim Ragamuffin
Diğer İsimleri
Kökeni Amerika
Vücut Tipi Orta Kedi Irkları
Tüy Uzunluğu Uzun Tüy
Kuyruk Uzunluğu Uzun
Gözleri Büyük, oval
Yaşam Ömrü 13-16 yıl
Karakteri Akıllı, sevgi dolu, dost
Ağırlığı 16- 20 kg.
Renkleri Her renk ve desen

Kişilik

Kuzeni Ragdoll gibi Ragamuffin’de kucak seven kedilerdendir. Sahibinin etrafında dolaşıp uygun olan ilk anda kucağına yerleşmek için fırsat kollar. Tatlılık ve zekanın birleşimi, arkadaş canlısı oluşu ve yakalayıp getirme oyunundaki başarısından dolayı çoğu zaman köpeğe benzediği düşünülür.Misafirlerinizi kapıda sıcak bir karşılamayla bekler. Eğer buna uygun parmakları olsaydı bir içkiyle karşılamaları bile mümkündü.

Ragamuffin uysak mizacıyla tanınır. Bebek gibi tutulmayı çok sever ve kollarınızdayken çok rahatlar.Oyuncudurlar ama dikkatlerini eşyalarınıza değil de oyuncaklarına vermede gayet başarılıdırlar. Herhangi bir insana pençe uzattıkları neredeyse görülmemiştir.
Çok tatlı ve yumuşak bir kedidir fakat ilgiye muhtaçtır. Eğer onu evde yalnız bırakmayı gerektiren bir işe ya da meşguliyete sahipseniz Ragamuffin size göre değil demektir.

Sağlık

Hem safkanlarda hem karma ırklarda genetiklerinden gelen çeşitli sağlık problemleri görülebilir. Ragamuffinler’ler genelde sağlıklıdırlar ama yine de soyunda görülen hastalıklarla ilgili yetiştiricisinden bilgi almakta ve ve genetiği ile ilgili yapılan testleri öğrenmekte fayda var.

Bunun dışında Ragamuffin kilo almaya müsait bir kedidir. Bu yüzden her istediği zaman beslemek akıllıca olmayacaktır.

Bakım

Yumuşak ve uzun tüyleri olmasına rağmen dolaşmaya karşı dirençlidirler. Haftalık tarama ya da fırçalama ölü tüylerden arındırmak için yeterli olacaktır.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.
Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. .  Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvnaların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz.

Tüy Rengi ve Bakım

Ragamuffin tür standardı onu sevimli kedicik oyuncak ayıcık olarak tanımlar. Geniş boyutları, her renkte olabilen geniş ceviz şekilli gözleri, tatlı ifadesi ve her çeşitli renklere sahip olabilmesi karakteristik özellikleridi.

Ragdoll ile Ragamuffin arasındaki farklılıklardan bazıları yüzlerindedir. Örneğin Ragamuffin daha geniş yanaklara sahiptir ve gözleri oval değil ceviz şeklindedir.

Ragamuffin geniş takoz şekilli yuvarlak görünümlü bir kafaya sahiptir. Bu kafa kısa ve güçlü bir boyunla desteklenir. Özellikle erkek kedilerde daha belirgindir. Olgun erkekler gıdılarıyla meşhurdur. Bu gıdı onlara huysuz bir general görünümü verir. Geniş göğüs kısmına sahip vücudu kaslı ve ağırdır. Uzun ve tüylü kuyruğu görenlere ‘bununla çok güzel boya yapılır’ düşüncesi verebilir.

Bu büyük kedi yavaş büyüyen bir kedidir ve 4 yaşına kadar tam boyutlarına ulaşmaz.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bu sakin ve soğukkanlı kedi ideal aile kedisidir. Çocuklar tarafından taşınılmayı, kucaklanmayı, giydirilmeyi, bebek arabalarında taşınmayı umursamazlar. Oyuncu ve akıllıdır. Yakalayıp getirme oyununda başarılıdır. Enerji seviyesi yüksekliği çocukları pes ettirebilir.  Siz yine de çocuklarınıza kedi nasıl tutulur öğretmeyi unutmayın.

Ragamuffin diğer evcil hayvanlara karşı da dost canlısıdır. Kedi, köpek, kuş, kertenkele farketmez. Ama siz yine de istenmeyen kazaların önüne geçmek adına onları yavaş ve kontrollü tanıştırın.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR