Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll soğukkanlı bir duruşa sahiptir ve uzun bir vücudu vardır. Görkemli bir kedi türüdür.

Published

on

Ragdoll Kedisi ilk zamanlarda görüldüğü sıralarda Persian Kedisi (İran Kedisi) olabileceği konusunda şüpheler uyandırmıştır. Daha sonraları araştırmalar sonucunda farklı bir ırk olduğu ortaya çıkmıştır. Ragdoll Kedisi ortaya çıktığı sürelerde fareler ile deneyler yapılmıştır.

Bu deneyler sonucunda bazı farklı hal ve hareketleri görülmüştür. 1960lı yıllar boyunca Ragdoll Kedisi ile ilgili araştırmalar devam etmiştir. Fakat Amerikan kayıtlarının reddetmesi sebebi ile 1980 yılında araştırmalar tamamlanamamıştır.

Ragdoll Kedisi Görünümü

Ragdoll kedileri belirgin çıkıntıları olan bir çeneye sahiptir. Başı yuvarlak biçimdedir. Burnu orta büyüklükte ve düz bir burundur. Ağzı biraz aşağı doğru eğimli ve oval şekillidir. Vücudu zarif ve esnektir. Ragdoll soğukkanlı bir duruşa sahiptir ve uzun bir vücudu vardır. Görkemli bir kedi türüdür. Ne fazla büyük ne de fazla küçük bir vücudu vardır.

Tüyleri ipeksi yumuşaklıktadır. Kulakları ilgi çekici bir şekildedir. Ragdoll Kedisi genellikle üç renkte görülür. Beyaz eldivenli kediler, eldivensiz kediler ve tek renkliler olmak üzere üçe ayrılırlar. Çikolata renginde, mavi renkte, kahve ve lila renkleri ile karışıkta görülebilir. Göz renkleri çoğunlukla mavi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ragdoll Kedisi Karakter Yapısı

Ragdollar insancıl hayvanlardır. İnsanlara oldukça düşkündür. Çoğu kedide olduğu gibi Ragdollar da sahiplerini kapıda karşılamaktan büyük zevk alırlar. Oyuncakları ile oynamaktan ve aile fertleri ile oyunlar oynamaktan, vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.

Ragdoll güzel bir şey yaptığı zaman ona ödül vermenizi bekleyebilir. Eğitilmesi kolay bir kedi cinsidir. Yumuşak bir ses tonları vardır. Acıktıkları zaman size seslenirler, acıktıklarını belli ederler.

Çocuklarla ve kedilerle arası iyidir. Geniş aileler için uygun bir kedidir. Ancak yine de çocuklarla ve diğer petlerle tanıştırma esnasında kontrollü olmalısınız.

Ragdoll Kedisi Bakımı

Bu tür kediler uzun tüylere sahiptir. Bu uzun ve güzel tüyleri haftada iki defa fırçalamanız gerekir. Ölü tüyler alınmalıdır. Günlük dişleri fırçalanmalıdır. Ancak günlük olarak fırçalayamıyorsanız haftalıkta olsa en azından fırçalamalısınız.

Tırnakları iki üç haftada bir kesilmelidir. Göz ve kulaklarının çevresi kontrol altında olmalıdır. Akıntılara karşı nemli bir bez yardımı ile göz ve kulak çevresi silinmelidir.

Kum kabı günlük temizlenmelidir. Kumunun temizliği onun için önemlidir.

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

  • Taranma Gereksinimi – 8/10
  • Sıcakkanlılık – 9/10
  • Çocuklarla Dostluk – 9/10
  • Sağlık ve Cesaret – 7/10
  • Sahibine Şevkat – 9/10
  • Özgürlük Düşkünlüğü – 6/10
  • Hayvanlarla Dostluk – 8/10
  • Bakım İhtiyacı – 9/10
  • Hareketlilik – 8/10
  • Zeka Seviyesi – 8/10
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR