Sağlıklı Yavru Kedi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı yavru kedilerin kulaklarında koku ve akıntı olmaz.

Sağlıklı Yavru Kedi Nasıl Olmalıdır?

Yavru bir kedi evlat edindiyseniz sağlıklı yavru kedi nasıl olmalıdır bilmeniz çok önemli.

Zira ancak bunu bildiğiniz zaman yavrudaki sağlıksızlık belirtilerini fark edebilir ve bu sayede onu olası ciddi hastalıklardan koruma şansını yakalayabilirsiniz.

Sağlıklı yavrunun ağzı kokmaz

Yavru kedilerin ağızlarının kokması başta iç parazit (bağırsak kurdu) varlığı olmak üzere birçok soruna işaret eder.

Gözleri akmaz

Gözlerde akıntı olması normal değildir.

Kulakları kokmaz

Sağlıklı yavru kedilerin kulaklarında koku ve akıntı olmaz.

Burnu çok kuru olmaz

Kedilerle ilgili yanlış bilinen konulardan biri kedinin burnu kuruysa mutlaka hastadır algısı. Oysa kedilerin kimi zaman hava sıcak olduğu için bile burunları kuruyabilir.

Ancak sağlıklı bir yavru kedinin burnunun çok kuru olmaması gerekir. Yine de yavru kedilerde burun kuruluğu diğer belirtiler (halsizlik, iştahsızlık gibi) ile birlikte ele alınmalıdır.

Burunda akıntı olmaz

Sağlıklı yavru kedilerin burnunda akıntı olmaz. Yani burnundan sümük gibi akıntı gelmesi kesinlikle hastalık belirtisidir.

Dışkısı çok sert ya da sulu olmaz

Yine yavrunun sağlıklı olduğunun en önemli göstergelerinden biri de dışkısıdır. Yavru kedinin dışkısının çok sert ya da sulu (ishal) şeklinde olmaması gerekir.

Ayrıca dışkısında da idrarında da kan bulunmamalıdır. Şayet yavrunun dışkı ya da idrarında kan varsa onu hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz gerektiğini de ekleyelim.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir