Connect with us

KEDİ BAKIMI

Saldırgan Yavru Kedinin Sosyalleştirilmesi

Güven duyup size yaklaşan yavruya her hangi bir nedenle bağırmanız, ters ya da sert davranışlarda bulunmanız kesinlikle çok yanlıştır.

Published

on

Öncelikle şunu söylemeliyiz, sağlıklı bir yavru kedi saldırgan olmaz. Bir yavru saldırgan davranışlar sergiliyorsa bunun altında annesinden ve kardeşlerinden erken ayrılması ya da yaşadığı başka bir travma yatıyor olabilir.

Bu nedenle şayet saldırgan yavru kedi annesi ya da babasıysanız ona karşı her şeyden önce sevgi dolu ve sabırlı yaklaşmanız gerekir.

Güven çok önemli

Saldırgan yavru kedinin sosyalleşebilmesi için en önemli koşul kendini güvende hissetmesidir.

Zira ancak kendini güvende hissettiğinde diğer canlılar ile iletişime geçebilir minik kediler. Korkan ve herkese her şeye karşı şüphe ile yaklaşan bir yavrunun sosyalleşmesini beklemek mümkün değildir.

Bu nedenle öncelikle kedinin kendini güvende hissetmesini sağlamak ve üzerine gitmeden kendisinin size ya da diğer hayvanlara yaklaşmasını beklemek en uygunudur.

4a5d01ddddcd2dddca5d1888040f048a

Oyun oynarken korkutucu davranışlardan uzak durmak gerekir

Yavru kediyi saldırganlıktan vazgeçirecek ve sağlıklı şekilde sosyalleşmesini sağlayacak en önemli etken sizin davranışlarınızdır.

Güven duyup size yaklaşan yavruya her hangi bir nedenle bağırmanız, ters ya da sert davranışlarda bulunmanız kesinlikle çok yanlıştır. Bu nedenle saldırgan yavru kedi ile sakince, size istediği gibi yaklaşmasına izin vererek oyun oynamanız sosyalleşmesi açısından çok fayda sağlar.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR