Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Scottish Fold Cinsi Kedi – Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold kedisinin vücut yapıları ise kaslıdır. Bacakları oldukça güçlüdür ve patileri de yuvarlaktır.

Published

on

Scottish fold cinsi kedilerin en çok öne çıkan özellikleri tabii ki de kulaklarının küçük ve içe doğru kıvrılmış durumda olmasıdır. Bu kıvrık kulakları genetiklerinden kaynaklı olmakla beraber kıkırdak yapısındaki kıvrıklıkla da ilgilidir. Kulakları her kedide olduğu gibi onlarında değişik ruh hallerinde değişik şekillere bürünebilir.

Kafa yapısı geniş, yuvarlaktır. Dişleri ve çenesi oldukça güçlüdür. Ağzı azıcık uzun ve biraz çıkıntılıdır. Ağız yapısı sanki gülümsüyormuş gibi gözükebilir bazen. Burnu ise kısa ve hafif eğiktir.

Gözleri yuvarlak ve büyüktür. İki gözünün arasındaki aralık normalden biraz fazladır ve ayrık gözlere sahiptir. Göz renkleri genellikle bakır ve gold rengindedir.

Vücut yapıları ise kaslıdır. Bacakları oldukça güçlüdür ve patileri de yuvarlaktır.

Yavru scottish fold kedileri kulakları düz olarak doğarlar ve 4 haftalığa ulaştıklarında kulakları yavaşça kıvrılır. Bu kıvrıklık kesinlikle duyma yetilerine bir engel teşkil etmemektedir.

Scottish fold kedileri bir hastalık halindeyse ve hava onlar için fazla sıcaksa kulaklarındaki kıvrık yapı azalabilir. Diğer kedi cinsleri ile karşılaştırıldığında kulak salgısı scottish fold kedilerinde daha fazladır ancak bu bir hastalık vs. değildir.

Scottish fold Karakteri

Sakin, akıllı, sevimli mi sevimli ve yumuşak sese sahip bir kedi ırkıdır scottish fold İnsanlara ve yerleştikleri evlere kolay ısınırlar. Her kedi gibi evlerine bağlıdırlar.

Kucağa alınmaktan her kedi cinsi gibi pek hoşlanmazlar ancak sahipleri ile birlikte olmayı çok severler. Sahibinin onunla oynamasını ve ilgilenmesini çok sever. Atılan bir oyuncağı geri almaktan zevk duyar.

Fazla konuşkan bir cins değildir. Diğer hayvanlarla ve insanlar ile kolay anlaşır. Rahatına oldukça düşkündür. Sinek, fare gibi şeyler avlamakta başarılıdır. Yalnız kalmaktan çok hoşlanmayan bir kedi cinsidir.

Scottish Fold Tüy Bakımı

İleri derece bir tüy bakımı ihtiyacı duymazlar. Haftada 3 kez fırçalama yeterli olmaktadır. Haftada 2-3 kez fırçalama yeterlidir. Dönemsel olarak tüy değişimi yaşadıklarından belli zamanlarda fırçalama biraz daha sık yapılmalıdır.

Scottish Fold Kökeni

Genelde gri, duman renginde olan scottish fold cinsi kediler 1961 yılında İskoçya’da bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Kıvrık kulakları ile ünlüdürler. Renkleri genelde duman rengidir fakat beyaz, sarı vs. farklı renkleride görülmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR