Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Scottish Fold Kedi Bakımı ve Özellikleri

Bir Scottish Fold’un temel ihtiyaçları rutin kontrolleri için veterinere götürmek, kulaklarını temizlemek, düzenli olarak tırnaklarını kesmekten ibarettir.

Published

on

Bir Scottish Fold beslemeye karar verdiniz veya bir Scottish Fold kediniz var. Bakımını ve beslenmesini öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanızı sizlere tavsiye ederim.

Bir Scottish Fold’un temel ihtiyaçları rutin kontrolleri için veterinere götürmek, kulaklarını temizlemek, düzenli olarak tırnaklarını kesmekten ibarettir bir de sürekli olarak sevginizi göstermelisiniz.

Beslenme konusunda ise yüksek kaliteli yiyecekler seçtiğinizden emin olun ve kedinizin aşırı beslenmesinin önüne geçin. Kedinizin zihinsel ve fiziksel açıdan gelişmesi amacıyla bulmaca, yakalama ve tutma gibi oyunları oynatın. Bu kediler insanlara karşı sevecen canlılar olduğundan dolayı günde en az 30 dakika kediniz ile ilgilenmeye özen gösterin.

Scottish Fold Kedi Özellikleri

  • Veterinerinize danışın. Rutin kontroller ve diş randevuları için kedinizi yılda en az bir kere veteriner hekime götürün. Ayrıca, kedinizin aşılarının güncel olduğundan emin olun.
  • Klinik aşılar (veya kedinizde bulunması gereken aşılar) Panleukopen, Feline Calicivirus ,Herpes Virüs I (rinotrakeit) ve kuduz aşılarıdır. Veterineriniz, kedi lösemi virüsü, Bordetella, Chylamydophila felis ve kedi immün yetmezlik virüsü için aşı önerebilir.
  • Kediniz kuyruğunuzda veya bacaklarında ağrı veya sertlik sergiliyorsa, kedinizi veteriner hekiminize götürmelisiniz. Bunlar, Osteokondrodizrofi adı verilen Scottish Fold kedilerinde ortak bir sağlık sorununun bulguları. Scottish Fold’un kedi kıkırdağını etkiler ve artrit ve kemik şekil bozukluklarına neden olabilir.

Scottish Fold Kedi Bakımı

Yaşa uygun yiyecekler verin. Bir yavru kedi olması durumunda Scottish Fold yavru kedi maması ile beslemelisiniz.
Seçtiğiniz mamanın yaş açısından uygun olduğundan emin olmak için yiyecek etiketini kontrol edin.

Yüksek kalitede bir marka ismi seçin. Bir markayı satın almadan önce, bileşen listesine bakmayı unutmayın. Listelenen ilk iki veya üç malzemenin bir kısmını belirtmek için tavuk, sığır eti, somon veya orkinos gibi etler konmalıdır eğer bunlardan yoksa o yemi almamalısınız başka markaları kontrol ediniz.


Kedinizi hem ıslak hem kuru gıdalar ile besleyebilirsiniz. Daha cazip hale getirmek için kuru yiyeceklerini biraz ıslak gıda ile karıştırabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu olmanız dileğiyle.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR