Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Scottish Fold Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold yavruları ilk 1 ay sürekli annelerinin yanında olması çok önemlidir. Yavrunun sağlıklı gelişebilmesi için anne şefkati onlar açısında çok önemli bir duygu haline gelmektedir.

Published

on

Scottish Fold cinsi kedilerin özellikleri ve bakımı oldukça önemli bir konudur. Oldukça özel bir tür olan bu kedilerin birçok farklı ve bilinmesi gereken özellikleleri ve bakım yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar tam anlamı ile uygulanmaması durumunda hassa olan bu kediler kendilerini ifade etmekte ve sosyalleşmekte oldukça zorlanmaktadırlar. Bu ırkın en önemli özelliği hem yüz şekli hem de yumuşak ses tonu ile onu görenlerde sevme ve ilgi duyma isteği uyandırmasıdır.

Scottish Fold Kedisi Karakteri

Scottish Fold Kedisi karakter özellikleri nedeniyle oldukça neşeli, sakin ve enerji dolu bir kedidir. Etkili bakışlarıyla başarılı bir şekilde iletişim kurmak konusunda uzmanlardır. Scottish Fold özünde bulunan özelliklerinden en öne çıkan zeka düzeyi ve orta derecede hareketlilik yapısıdır. Scottish Fold’lar oldukça etkili bir zeka seviyesine sahiptirler. Ve diğer kedilerle karşılaştırıldığında birçoğuna göre oldukça üst seviyededir. Bulmaca ve zeka gerektiren kedi oyuncaklarını kolaylıkla kullanabilir. Favori aktiviteleri arasında insanlarla olan samimi bir iletişim kurma çabasıdır.

Scottish Fold Kedisi Fiziksel Özellikleri

Scottish Fold Kedisi fiziksel özellikleri bakımından bu cinsin en göze batan özelliği içe doğru kıvrılmış ve küçük sevimli kulaklarıdır. Kıkırdak yapısı sebebiyle kulak bu şekli almıştır ve bu genetik bir yapıdadır. Kulaklarını yukarı aşağı hareket ettirebilme kabiliyetleri vardır. Kulaklarının bu şekli çok dikkatli ses algılayan hayvanlar olduklarının bariz bir göstergesidir. Ağız kıvrımları sayesinde gülen bir ifadeye bürünürler. Yanakları hafif kıvrımlı bir yapısı bulunmaktadır. Kısa ve sevimli burunları vardır ve yanakları dışa doğru uzamıştır durumdadır. Geniş gözleri yüzüne sevimli bir ifade verir ve gözleri birbirinden oldukça ayrıktır bir haldedir.

Düz kulaklı olarak doğan tüm yavruların kulakları 3 hafta sonra kıvrılmaya başlar. Kulakların bu şekli işitmeye engel teşkil etmez. Hava sıcaklığına ve hastalık haline bağlı olarak kulaklardaki kıvrıklık azalır. Dokunulduğunda kadife ve yumuşacık bir his veren sık ve yoğun kısa tüyleri mevcuttur. Sağlıklı görünümleri beyaz tüy genleri ile doğrudan ilgilidir.

Scottish Fold Kedisi Tüy Bakımı

Küçük kulakları, yuvarlak başının üstüne tam olarak gelmemektedir. Tüm yavrular düz kulaklı olarak hayata gözlerini açarlar ve yaklaşık 4 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlamaktadır. Scottish Foldlar baykuşlara görünüş olarak azda olsa benzemektedir. Gözleri geniş, yuvarlak ve birbirinden oldukça ayrıktır. Gözleri genellikle altın veya bakır rengindedir. Ancak tüy rengi ile uyumlu olarak değişebilir. Bundan dolayı Scottish Fold Kedisi tüy bakımı diğer kedi türlerine göre oldukça zor ve zahmetlidir.

Scottish Fold Kedisi Genel Bakımı

Scottish Fold kedisi genel bakımı oldukça kolaydır. Tüylerin haftada 1 ya da 2 kez tarama ya da fırçalama yaparak ölü derilerden arındırılması sağlanmalıdır. Diş eti hastalıklarına karşı dişler her gün fırçalanması bu tür açısından önemlidir. Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı temiz bir bez ile silinmelidir. Böylece iki göz arasında olması muhtemel bir enfeksiyonun önüne geçilir.

Kulaklar belirli periyotlarla kontrol edilmelidir. Kulak çöpleri kullanılması son derece sakıncalı olabileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Scottish Fold Yavruları

Scottish Fold yavruları ilk 1 ay sürekli annelerinin yanında olması çok önemlidir. Yavrunun sağlıklı gelişebilmesi için anne şefkati onlar açısında çok önemli bir duygu haline gelmektedir. Doğduklarında 180-220 gr. arasında doğarlar, diğer kediler gibi hemen çevreye uyum sağlama aşamasına geçerler ve 2 ay içinde de vücut ısıları, kilo alımları, düzgün beslenmeleri gözle görülür şekilde değişir ve normal düzeye gelir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR