Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Sfenks Kedi Özellikleri ve Bakımı

Yavru ya da yetişkin bir Tüysüz Kedi sahiplenmeyi düşünenler için kısaca Sfenks kedisi kişisel özellikleri neler?

Published

on

Kökeni Kanada olarak bilinen, tüysüz görünümü ile görenleri şaşkına çeviren Tüysüz Kedi (Sfenks); görünümün aksine oldukça sevecen, ilgili, şirin ve sahibine bağlı bir karakteri olan bir kedi türü olarak karşımıza çıkıyor.

Ortalama 8 ile 14 yıl arasında değişen bir yaşam ömrü bulunan Sfenks; dünyada sayılı olan tüysüz kedi çeşitlerinden biri olarak biliniyor.

Misafirlere karşı oldukça nazik davranan Sfenks, diğer adıyla tüysüz kedi; mükemmel bir oyuncu olarak, oyun oynamaya olan düşkünlüğü ile de ön plana çıkıyor.

Yavru ya da yetişkin bir Tüysüz Kedi sahiplenmeyi düşünenler için kısaca Sfenks kedisi kişisel özelliklerinden ve bu uysal dostumuza nasıl bakmanız gerektiğinden bahsetmek istedik.

sfenks özellikleri
Tüysüz kedi (Sfenks)

Sfenks Kedi Özellikleri

  • Yabancılara karşı oldukça cana yakın ve sıcakkanlı davranan mükemmel bir Misafirperver,
  • Çocuklarla, diğer köpeklerle ve kedilerle arkadaşlık kurma konusunda oldukça başarılı olan bir DOST,
  • Oldukça zeki olan, sahibine yüksek oranda şefkat gösteren bir Dahi

Hemen hemen her renklerde olabilen Tüysüz Kedi(Sfenks); ilk olarak Kanada’da ortaya çıkan, tam olarak tüysüz doğmayan ancak zaman içerisinde derisinde bulunan tüm tüyler döküldüğü için tüysüz bir deri görünümüne kavuşan, sıra dışı bir kedi türüdür.

Bıyıksız olarak doğan Sfenks kedi yavrularının bir kısmında ağız kenarlarında bıyığa benzer tüy şeklinde kıllar gözlemlenebilir.

Vücutları kaslı olan tüysüz kedilerin kulakları ise üçgen şeklindedir; ağızları hafif öne çıkıktır. Son derece uzun ve ince bir kuyruk yapısına sahip olan bu kediler; tüysüz oldukları için soğuk havalardan kolaylıkla etkilenip hastalanabilirler.

Bu yüzden de Sfenks kedilerine çok iyi bir bakım yapılması şarttır.

Sfenks Kedi Bakımı:

  • Her şeyden öte kedinizi kaliteli kuru mamalar ile beslemeli; kedinizin tükettiği mamaların onun vitamin ve mineral ihtiyacını en iyi şekilde karşıladığından emin olmalısınız.
  • Kedinizin tüyleri bulunmadığı için onu haftada 1 kez olacak şekilde muhakkak yıkamalı, yıkama esnasında ona özel losyonlar, şampuanlar kullanmalısınız.
  • Onu daima sıcak ortamlarda bulundurmaya özen göstermeli; üşümemesi için gerekirse ona özel kıyafetler diktirmelisiniz.
  • Kedinizin tırnaklarını haftada iki kez kesmeli, kulaklarını elma sirkesi ve su karışımıyla her hafta bir bez yardımıyla periyodik olarak temizlemelisiniz.
Advertisement

POPÜLER KONULAR