Connect with us

KEDİ BAKIMI

Sıcaklarda Kedilerin Bakımı Nasıl Yapılır

Kediler için de yaz ayları büyük önem taşımaktadır. Sıcaklarda Kedilerin Bakımı da önemini korumaktadır. Yaz aylarında insanlar gibi hayvanların da bakıma ihtiyaçları vardır.

Published

on

Yaz mevsimlerinde kış soğuklarının, kış mevsimlerinde de yaz sıcaklarının hayaliyle yaşarız hep. Tabi biz insanlar gibi düşündüğünü düşündüğümüz hayvanlar da yok değil. Kimi hayvanlar kış mevsiminde kış uykusuna yatar ve kışı bu şekilde geçirir, kimi hayvanlar da yazın depoladıkları yiyeceklerle kışın geçmesini bekler. Kediler için de yaz ayları büyük önem taşımaktadır. Sıcaklarda Kedilerin Bakımı da önemini korumaktadır. Yaz aylarında insanlar gibi hayvanların da bakıma ihtiyaçları vardır. Bu bakımların yerine getirilmesi, hayvanların daha sağlıklı yaşam sürmelerine olanak tanır.

Yaz aylarının yaklaşması, sıcakların mevsime göre yükselmesi ve daha birçok yaza has özelliklerin baş göstermesiyle birlikte kediler de artık tüylerini döküp yaz mevsimine özel tüy çıkartmaktadır. Yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte Sıcaklarda Kedilerin Bakımı da ihmal edilmemelidir.

Sıcaklarda Kedilerin Bakımı ve Önlem Alınması Gereken Durumlar

Kediler sıcak havalara bayılan hayvanlardır. Bu özellikleri pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Yaz aylarında şekerleme yapmayı seven kediler, bu alışkanlıkları nedeniyle güneş çarpmalarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sebepten dolayı kedilerin öğle vakitlerinde dışarıya çıkarılması tavsiye edilmez. Özellikle araçla seyahatlerde kesinlikle kedilerin araç içerisinde bırakılmamaları gerekir. Çünkü araç içi sıcaklığı ciddi derecede artış gösterir ve hayati tehlikeye sebep olabilir.

Kediler tarafından vazgeçilmez olarak bilinen maddelerden biri de sudur. Su, kedilerin beslenmesi için de önemlidir. Sıcak havalarda bütün sıvılar çabucak tat değişikliği geçirir. Bu nedenle kedilerin suları sürekli olarak tazelenmelidir.

Sıcak yaz ayları, ağaçların, çiçeklerin, çimlerin canlandığı ve oyun için harika bir ortamın oluştuğu dönemdir. Bu dönemde kediler, sürekli olarak oyun oynamak isterler. Atlayan, zıplayan, yerinde duramayan kediler, patilerinin incinmesine neden olabilecek hususlardan kaçınamayabilmekteler.

Bir diğer husus da kedilerde ter bezlerinin olmamasıdır. Bu nedenle kedilerin terleme gibi bir avantajları yoktur. Söz konusu durum yüzünden hafif esintilerde uyumayı seven kediler, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar geçirebilirler. Pencere önlerinde uyuyakalan kedileri sıkça kontrol etmek gereklidir.

Yaz aylarıyla birlikte gelen avantajlar gibi, dezavantaj oluşturan durumlar da mevcuttur. Yaz aylarında yaşanabilecek bu basit ve gizli tehlikelerden korumak için kedinin arkasında dolanmakta fayda vardır. Sıcaklarda Kedilerin Bakımı, bu yüzden önemlidir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR