Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Siyam Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

2 çeşit siyam kedi cinsi olduğu kabul edilmektedir. İkisi arasında dış görünüş açısından bazı farklılıklar bu ayrımı oluşturmaktadır. Modern siyam kedisi ilk olarak 1950’li yıllarda görülmüştür.

Published

on

Siyam cinsi kedilerin özellikleri ve bakımı ve onlarını davranış özelliklerini bilerek daha iyi bir bakım sağlayabilirsiniz. Siyam kedileri fazlasıyla sıcakkanlı canlılardır.

İnsanlarla ve diğer kedi türleriyle oldukça iyi anlaşırlar, bu özellikleri sayesinde dünya üzerinde bulabileceğiniz en sosyal kedi cinslerinden biridir. Fakat oldukça sesli kedilerdir.

Kendi sesleri ile sürekli konuşma eğitimi gösterirler, bu yüzden sessiz bir kedi arayan hayvan severlere pek uygun bir kedi cinsi olduğu söylenemez.

Siyam Kedisi Karakteri

Siyam Kedisi karakter bakımından doğası gereği sakin ve usludur. Çok fazla ses çıkarma huyu bulunmamaktadır. Zaten tırnakları oyun esnasında genellikle kırılmaktadır. Bundan dolayı tırnaklama olayını fazla yapmazlar. Ancak tüm cinsleri zeka konusunda oldukça gelişmiştir.

Diğer tüm hayvanlar gibi sosyal ortamda bulunması ve oraya alışması son derece önemlidir. Genelde sosyalleşmesini sağlamak adına büyük çabalara gerek kalmanda kendileri bu işi başarmaktadırlar.

Siyam Kedisi Fiziksel Özellikleri

Siyam Kedisi fiziksel özellikleri bakımından özellikleri oldukça farklı ve az görülen cinstendir. Açık renklerde kısa tüylere ve güzel ışıltılı mavi gözlere sahip olan Siyam kedisi cinsinin, doğuştan gelen bir dingin havası bulunmaktadır.

Bu bakımda çok insancıl ve dost canlısı bir kedidir. Genel olarak kırılgan bir his yapısı mevcuttur.

Bıyık bölümleri düz ve sadedir. Erkeklerde çene daha çıkıntıya sahip olmaktadır. Gözleri çekik bir yapıdadır ve anavatanlarını andırır. Atletik bir yapıları olsa da çok hareket etmeyi sevmemektedirler.

Arka ayakları öndekilerden uzun olan Siyam’ların bacak yapıları da oldukça ince ve oldukça zarif yapıda olmaları doğaldır.

Siyam Kedisi Tüy Bakımı

Tüy konusunda o kadar da sıkıntılı bir tür değildir. Hatta en az sıkıntılı türlerin başında gelmektedir. Çok yoğun tüy yapısına sahip olmadığından dolayı haftada birkaç kez fırça yardımı ile taramak yeterli olacaktır.

Temizlik konusunda oldukça hassa oldukları için bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Bundan dolayı Siyam Kedisi tüy bakımı diğer kedi türlerine bazı yönlerden daha kolay ama dikkat ve özen yönünden daha zordur.

Siyam Kedisi Genel Bakımı

Siyam kedisi genel bakımı oldukça kolaydır. Müstakil ya da apartman dairesi olması onlar için hiç önemli değildir temiz olması şartı ile her yerde mutlulukla yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Atletik yapısından dolayı enerjisini dışa atabileceği oyunları oynar ve bundan büyük keyif almaktadırlar. Çok temiz olan bu kedi cinsi, tuvalet alışkanlığını yavruyken edinir ve hayatı boyunca devam ettirmektedir.

15 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Yemek alışkanlığı konusunda itaatkârdır. Pek çok kedide görülen ne verilirse yeme ya da bulduğunu yeme gibi huyları yoktur. Asaletini bu alanda da korur. Tüyleri kısa olduğu için çok nadir dökülmez. Bu nedenle de sürekli taranması asla gerekmez. Çok nadir taranması yeterli olmaktadır.

Siyam Kedisi Üremesi

Siyam kedisinde üreme tüm yıl boyunca çeşitli aralıklarla eşleşme döneminde olduğu için farklı aylarda üremeleri olabilmektedir. Bu süreç sonunda hamile kalan siyam kedileri ve 6-12 arası yavru doğdurabilmektedir. Kısırlaştırılması evcillik duygusunu daha da arttırdığı için bu türde oldukça yaygındır.

Siyam Kedisi Çeşitleri

2 çeşit siyam kedi cinsi olduğu kabul edilmektedir. İkisi arasında dış görünüş açısından bazı farklılıklar bu ayrımı oluşturmaktadır. Modern siyam kedisi ilk olarak 1950’li yıllarda görülmüştür. Geleneksel kabul edilen siyam kedilerinden  farklı olarak, bu kedilerin eklem bölgeleri çok daha uzun kafa yapıları ise daha üçgenimsi bir haldedir. Dış görünüş olarak daha hassas ve özel bir görünüme sahiptirler.

Geleneksel siyam kedileri ise hat olarak daha yuvarlak görünmekle beraber ve yuvarlak bir kafa yapıları mevcuttur. Ayrıca geleneksel siyam kedilerinin vücutları daha atletik ve kaslı görünmektedir. Siyak kedisi çeşitleri bu şekilde sıralanmıştır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR