Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tayland’da bulunan tapınaklarda rahibelerle tapınak bekçisi olarak yaşayan, sarayda kraliyet ailesinin bir gözdesi olarak yetiştirilen Siyam kedisi; 1884 yılında İngiltere Başkonsolosu tarafından ilk kez İngiltere’ye getirilmiştir.

Published

on

Daha çok sıcak iklimlerde yaşamayı seven, parlak mavi rengindeki gözleri ile görenleri adeta kendine aşık eden Siyam Kedisi; kökeni Tayland olan bir kedi türü olarak; dünyanın en popüler kedi çeşitleri arasında yer alıyor.

Kulaklarında, patilerinde, kuyruklarında ve arka ayaklarında renkli noktalar yani benekler bulunan bu sevimli kedi cinsinin yavruları doğduğunda genellikle krem ve beyaz renkte olmalarına rağmen; bu kedilerin tüylerindeki benekler, yaşları ilerledikçe daha belirgin bir hale geliyor.

Yaşlandıkça tüy rengi daha da koyulaşan bu kediler; sahiplerine düşkün, çocuklarla ve diğer insanlarla iletişim kurma konusunda oldukça başarılı bir kedi cinsi olarak da karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda sahiplenmeyi düşünenler için Siyam kedisi özelliklerinden ve bakımından kısaca bahsetmek istedik. Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

Siyam Kedisi Özellikleri

siyam kedisi bakımı
Siyam kedisinin kökeni Tayland’a dayanmaktadır.
 • Sahibine şefkat göstermekten hoşlanan, sevgiye ve sevilmeye düşkün olan bir karakter,
 • İnsanlarla kendi dilinde iletişim kurmayı seven, dost canlısı bir kedi,
 • Kendine has miyavlaması ve hırıltısı bulunan şirin bir dost,
 • Evde ve apartman dairesinde yaşamaya uyumlu olan bir arkadaş,
 • Sıkıldığı zaman kavga etmek yerine ortalıktan kaybolan bir uysal,
 • Saldırgan bir tutum sergilemeyen, sahibini ve diğer kişileri tırmıklamaktan pek hoşlanmayan bir kişilik,
 • Çocukken büyütüldüğünde kolaylıkla eğitilebilen, ancak büyükken sahiplenildiğinde eğitilmesi zor olabilen bir kedi türü

Tayland’da bulunan tapınaklarda rahibelerle tapınak bekçisi olarak yaşayan, sarayda kraliyet ailesinin bir gözdesi olarak yetiştirilen Siyam kedisi; 1884 yılında İngiltere Başkonsolosu tarafından ilk kez İngiltere’ye getirilmiştir.

1878 yılında ise Amerika’ya getirilen bu cins; kedi yetiştiriciler tarafından yapılan bir takım çalışmalar sonrasında üretilmiş ve yan ırklar ortaya çıkmıştır.

Tüylerinin renklerine göre farklı karakteristik özellikler sergileyen bu dostlarımızın bakımı da oldukça kolaydır.

Siyam Kedisi Bakımı

 • Kendilerine oldukça iyi bir şekilde bakabilen Siyam kedisi; fazla bakım gerektirmez.
 • Bu kedileri haftada birkaç kez olacak şekilde taramanız yeterlidir.
 • Sonbahar ve ilkbahar aylarında tüy dökümünde artış görülebileceği için bu kedileri her gün düzenli olarak fırçalamanızı yani taramanızı öneriyoruz.
 • Siyam kedilerini kaliteli kuru mamalar ile besleyerek; onun sizinle daha uzun yıllar boyunca yaşamasını sağlayabilirsiniz.
Advertisement

POPÜLER KONULAR