Connect with us

KEDİ HABER

Sokak Kedileri

Sokak hayvanlarından bahsederek yaptık ancak yazımızın konusu sokak kedileri.

Published

on

Sokak Kedileri, başka ülkelerde durum nasıl bilmiyoruz ancak Türkiye’de ne yazık ki hayvanlar konusunda inanılmaz bir bilgisizlik var ve bu bilgisizlik birliktesi hayvanlara karşı makûs davranışları getiriyor.Oysaki yaşamaya en az bizler kadar hakkı olan sokak hayvanları hakkında kulaktan dolma bilgilere ya da farklı bir değişle efsaneler inanmak yerine bu güzel canlılarla ilgili bilgi edinmek gerekiyor.

Çünkü bilgi edindiğiniz zaman aslında sokak hayvanları hakkındaki düşüncelerinizin ne denli yanlış olduğunu görecek ve onlara çok daha iyi davranacaksınız. Hatta yanlış bilgilerden kaynaklanan uzak durma gidişatını da aşıp yeryüzünün en saf, güzel ve sevgi dolu canlıları ile harika ilişkiler kuracaksınız. Girişi tüm sokak hayvanlarından bahsederek yaptık ancak yazımızın konusu sokak kedileri.

Kediler dünyanın en hoşlanılan evcil hayvanı olsalar da bu sokaklarla yaşayan kedilerin bin bir eforlukla boğuşmadığı ve insanların makûs muamelesine maruz kalmadıkları anlamına gelmiyor.

Aksine sokak kedileri her gün tekmeleniyor, kovuluyor, üzerlerine su dökülüyor hatta biz hayvan severlerin asla unutamadığı Yamuk pisi olayında olduğu gibi bir insanın üşümesin diye koyduğu kolisini uyurken bir başka insan tarafından tekmelenerek öldürülebiliyor.

Bu yazının amacı sokak kedileri hakkında yanlış bilinenlerin unutulmasını, doğruların öğrenilmesini ve böylece insanların sokaklara güzellik katan pisilere karşı bakışının değişmesini sağlamak. İşte sokak kedileri hakkındaki inanılmaz ve gerçekler.

Hakikat: Sokak kedileri ortada gelişigüzel bir tehdit yokken, kendilerine saldırılmadığında, korkutulmadıklarında başka bir deyişle makûs davranılmadığı takdirde ASLA kimseye saldırmazlar.

Sokak Kedileri Hakkında Gerçekler
Sokak Kedileri Hakkında Gerçekler

Efsane: Sokak kedileri hastalık yayar

Hakikat: Öncelikle şunu söylememiz zorunlu; hastalıklar genel olarak türe hastır. Başka Bir Deyişle kedi hastalıkları kedilere, köpek hastalıkları köpeklere geçer ve iki türün hastalıkları da insana ya da birbirlerine geçmez.

Ancak bunun istisnayı da vardır başka bir deyişle az sayıda da olsa insanlardan kedilere geçen hastalıklar ya da kedilerden insanlara geçen hastalıklar vardır ve bu hastalıklara zoonoz denir.

Örneğin kuduz zoonoz bir hastalıktır ancak ülkemizde hele de kedilerde kuduz ile karşılaşmak yolda yürürken 1 trilyon lira bulmak kadar efor bir şeydir. Ayrıca zoonoz hastalıkların kedilerden insanlara geçmesi için temas ve özellikle de sıvı alışverişi gerekir. Başka Bir Deyişle sokak kedilerinin hastalık yaydığı düşüncesi aslı yansıtmaz.

Sokak Kedileri ,Evet, insanlar yıllardır ev yapmak, odun yapmak için ağaçları başka bir deyişle kuşların yaşam alanlarını yok ediyor ve kuşların neslinin tükenmesinin sebebi olarak sokak kedilerini gösteriyor. Kuşların neslini karnını doyurmak için günde 1 kuş avlayan sokak kedileri değil yuvalarını yok eden insanlık tüketiyor!

Sokak Kedileri, Sokaklar kediler için mutlu mesut bir yaşam yeri değildir ama kedileri barınağa kapatmak sokakta yaşamalarından daha makûstur. Birincisi kediler hür ruhlu canlılardır ve sokak kedilerinin yaşadıkları yerle bağları vardır.

İkincisi her ne kadar iyi barınaklar olsa da ülkemizdeki barınaklar genellikle kediler için bir kurtuluştan çok işkence anlamına hasılat. Başka Bir Deyişle “ay şu kedileri toplasınlar barınağa götürsünler” diye düşünüyorsanız bilin ki çok yanlış yoldasınız.

Hakikat: Kedilerde bazı dış parazitler görülür ancak bunların arasında bit yoktur. Özellikle sokaklarda kedi gördüğünde okşamaya çalışan çocuklarına “aman dokunma bit geçer!” diye bağıran anneler, kedilerde bit olmaz.

Pire ya da seyrek kene olabilir ancak onlar da bir okşama ile çocuklara geçmez. Başka Bir Deyişle bırakın çocuklarınız dünyanın bu güzel durgunlarını gönüllerince sevsinler.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR