Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Tekir Kedi Özellikleri – Tekir Kedi Bakımı

Eve kolay alışan bir türdür. Tekir kediler genellikle evde yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar.

Published

on

Tekir kedi kedi cinsleri arasında en fazla görülen cinslerdendir. Sokakta ve evlerde beslenmektedir. Tekir kedi melez özelliklerine sahiptir. Saf bir cins değildir. Sokak kedisi olarak bilinir daha çok. Özellikleri açısından ise diğer kedilerle çoğu yönden aynıdır.

Sadece tek bir ırktan oluşmayan bu tür bir çok farklı türden oluşur. Bundan dolayıdır ki tam olarak hangi cinslerin çiftleşmesi ile ortaya çıktığını vs. söylemek zordur.

Tekir Kedi Görünümü

Tekir kedi kendi arasında bir çok alt türe sahiptir. Bu türlerin fiziksel özellikleri de değişiklik göstermektedir. Tüy yapısı kısa veya uzun olabilmektedir. Renkleri de aynı şekilde türlerine göre değişmektedir.

Renklerine göre isimlendirilmiştir bu bahsetmiş olduğumuz alt türler. Bazılarını söyleyecek olursak Mavi Tekir, Yamalı Mavi Tekir, Mavi Gümüşi Yamalı Tekir, Mavi Gümüşi Tekir, Kahverengi Tekir, Kahverengi Yamalı Tekir, Akik Renkli Tekir, Açık Akik Renkli Tekir, Kestane Renkli Tekir vs. 50’ye yakın renge göre isimlendirilmiş tekir kedi türü vardır. Tekir kedi vücut yapısı orta büyüklüktedir. Ortalama kiloları 2 – 8 kg arasında değişmektedir.

Tekir kedi Karakteri

Tüm kediler gibi tekir kedilerin de günde en az 16 saati uyuyarak geçmektedir. Bu 16 saat dışında kendilerini temizlemedikleri, yiyip içmedikleri esnada sürekli oyun oynasanız bıkmayacak bir cinstir kendisi. Oyun oynamaya çok fazla düşkündür. Kedi sahiplenmek istendiğinde kedi ile fazla ilgilenilemeyecekse eğer tekir kedi önerilmemektedir. Yavruyken evcilleştirilmelidir.

Eve kolay alışan bir türdür. Tekir kediler genellikle evde yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Diğer kedilere oranla daha hareketli ve enerjik bir karakter yapısına sahiptir.

Tekir Kedi Bakımı

Tekir kedilerde uzun ve kısa tüylü türler olduğundan dolayı kısa tüylü tekir kedileri fazla taranma vs. istemeyebilir. Haftada bir taranmak kısa tüylüler için yeterli olacaktır. Uzun tüylüler için daha fazla tüy bakımı gerekebilir. Düzenli olarak haftada bir veya iki defa taranması gereklidir.

Yapı olarak diğer kedilerden daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hastalık kapma oranları diğerlerine göre daha azdır. Ancak bu demek değildir ki hiç hastalanmazlar. Yine tekir cinsinde de kulak ve göz çevresi haftada bir iki kontrol edilmelidir. Nemli bir bez yardımı ile temizlenmelidir. Kum kabının temizliğine özen gösterilmelidir. Her gün pis kum alınmalıdır.

Tekir Kedi Beslenmesi

Her zaman olduğu gibi bir mama markası maalesef belirtemeyeceğiz. Ancak veterineriniz yardımı ile uygun mamayı ve günlük uygun mama miktarını öğrenebilirsiniz. Tekir kediler de kuru mama ile beslenebilirler. Kuru mamanın yanında haftada bir iki defa yaş mama veya ödül mamaları verilebilir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tekir Kedi Özellikleri – Tekir Kedi Bakımı

Aktiflik – 8/10
Oyunculuk – 9/10
İlgiye İhtiyaç – 9/10
Uysallık – 8/10
Zeka – 8/10
Özgürlüğüne Düşkünlük – 7/10
Sağlık ve Dayanıklılık – 7/10
Sıcakkanlılık – 7/10
Çocuklarla Anlaşma – 7/10
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi – 7/10

Tekir Kedi Ana Özellikleri

Karakteri :Sevgi ve ilgi seven, hareketli, canlı
Bakımı : Haftada bir iki taranması yeterlidir
Tüy Şekli : Uzun, kısa değişir
Vücut Yapısı : Orta

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR