Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Van Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Van kedisi diğer kedi türlerine göre daha kuvvetli bir yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı hastalanma riski ve genetik rahatsızlık taşıma riski daha azdır. Birçok kişi iki farklı göz rengine sahip kedilerin sağır oldukları yönünde genetik bir iddiaları bulunmaktadır.

Published

on

Van cinsi kedilerin özellikleri ve bakımı ve onlarını doğalarıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olarak bu cins kedilerin bakımı ve gelişimi konusunda daha profesyonel hareket edilebilmektedir. Bilindiği gibi her kedi ırkının farkı ruhsal ve fiziki özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklere göre davranıldığı taktirde her şey çok daha verimli olacaktır. Van kedileri dünya üzerinde melezleşmeyen saflığını koruyabilmiş canlıların başında gelmektedir. Bu özelliği ile dünyada oldukça popüler bir durumdadır. Ayrıca suya olan düşkünlükleri ile de dünyada eşsiz bir durumdadırlar.

Van Kedisi Kişilik Özellikleri

Van Kedisi kişilik özellikleri bakımından temizliklerine oldukça titiz davranan Van kedileri zeki, canlı ve insanlara karşı sevgi doludurlar. Zorlama olmadan kendi isteklerince suya giren ve suyla oynamayı seven ender kedi türlerinden birisi konumundadır. Ayrıca avcılık yetenekleri de oldukça gelişmiş durumdadır. Oyunu çok seven bir tür olmalarının yanında iyi bir arkadaş ve dost canlısıdırlar. Fakat kucağa alındıkları zaman rahatsızlık hissederler.

Van Kedisi Fiziksel Özellikleri

Van Kedisi fiziksel özellikleri bakımından Orta büyüklükte bir kafa yapısına sahiptirler. Suratları üçgen yapıdadır ve elmacık kemikleri çıkıktır. Boyunları kısa ancak güçlüdür. Gözleri bu ırkın en karakteristik özelliklerini taşır, gözlerinin rengi mavi veya kehribar olabileceği gibi bir gözü mavi diğeri kehribar renkte olabilir, gözlerinin şekli basıktır ve eğik olarak yüze yerleşmiş şekildedir. Bu ona ayrı bir hava katmaktadır.

Gözler hafif şekilde basık badem şeklinde ve eğik olarak yüze yerleşmiştir. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedisini çekici kılan özelliklerden birisi de onun gözlerinin rengidir. İki gözü de mavi olabileceği gibi kehribar renginde olabilmektedir. Ayrıca gözlerinin biri farklı diğeri farklı renkte de olabilmektedir. Bu renkler türkuaz mavisi ve kehribar rengidir. Kulakları büyük ve geniştir. Burunları, patileri ve kulaklarının içi pembemsi bir renktedir

Van Kedisi Tüy Bakımı

Haftada birkaç defa defa tüylerini fırçalamanız hem onun sağlığı, hem de sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır. Yoğun tüy yapısına sahip olduğundan dökülmüş olan ölü tüylerin fırça yardımı ile alınması sizin sağlığınız içinde şarttır. Yıkama ihtiyacı tüm kedilerde olduğu gibi Van kedilerinde de olmaz. Kendi dilleri ile yalanarak temizlenmektedirler. Bundan dolayı Van Kedisi tüy bakımı diğer kedi türlerine göre daha basit olmaktadır.

Van Kedisi Genel Bakımı

Van kedisi diğer kedi türlerine göre daha kuvvetli bir yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı hastalanma riski ve genetik rahatsızlık taşıma riski daha azdır. Birçok kişi iki farklı göz rengine sahip kedilerin sağır oldukları yönünde genetik bir iddiaları bulunmaktadır. Ama iki gözü farklı Van kedilerinde sağırlık oranı yüzde 2,5 gibi oldukça düşük düzeydedir. Suyu sevmesinden dolayı fırsat buldukça yıkayabilirsiniz. Buda bu cins kedilerin temizliğini çok daha kolay hale getirmektedir.

Kiloları 3- 8 kg arasında farklılık göstermektedir. Ortalama ömürleri 12–18 yıl arasındadır. Fazla tüy bakımı gerektirmezler. Daha çok türlerini yalayarak kendileri temizlemek isterler. Diş eti hastalıklarından korunmak adına diş ve ağız bakımı belirli periyotlarda yapılmalıdır. Tırnakları da haftada bir veya iki haftada bir olarak düzenli şekilde kesilmelidir. Van Kedi genel bakımı bu şekilde yapılmaktadır.

Van Kedisi Göz Renkleri

Van Kedisi göz renkleri olarak 3 farklı tür göz renkleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki her 2 gözü de mavi renkte olan Van kedileridir. İkinci olarak her 2 gözü kehribar olan Van kedileri. Son olarak ise her 2 gözü de farklı renkte olan Van kedileridir. Bunlardan bir türkuaz mavisi olurken diğeri kehribar rengindedir.

Van Kedisi Ankara Kedisi Farkı

Van kedisi ve Ankara kedisi birbirine en çok karıştırılan kedi türleri arasındadır. Fakat dikkatli incelendiğinde 2 tür arasında oldukça belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan ilki Van kedisinin gözleri badem şeklinde ve kehribar rengindeyken Ankara kedisinin gözleri yuvarlak yapıda ve mavi ve sarı renktedir. Van kedisinin yüzü daha yuvarlak bir şekil almışken, Ankara kedisinin yüzü daha sivri bir şekil almıştır. Van kedisinin baş ve kuyruk kısmında sarı lekeler ve benekler bulunurken, Ankara kedisi ise genellikle bembeyaz ve kül renginde olmaktadır.  Görünüş olarak ta Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine göre çok daha kısadır. Van kedisi ile Ankara kedisi farkı bu şekilde açıklanabilir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR