Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Van Kedisi Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Published

on

Genellikle mavi, bazen de kehribar renginde olabilen gözleri ile hayranlık uyandıran Van Kedisi; ülkemizde yetiştirilen, asaleti ile ön plana çıkan, şirin mi şirin bir kedi türü olma özelliği taşıyor. Yaygın olarak; mavi ve sarı gözlere sahip olan bu pisiler; kedi severler tarafından en çok sevilen kedi türleri arasında yer alıyor.

Diğer kedi türlerinin aksine oldukça iyi bir yüzücü olan ve suyu çok seven safkan Van Kedisi; günümüzde sadece Ankara Hayvanat Bahçesi’nde üretiliyor.

Bu yazımızda şirin mi şirin bir Van Kedisi sahiplenmeyi düşünen kedi severler için Van Kedisi’nin genel özelliklerinden ve bu kediye nasıl bakmanız gerektiğinden bahsetmek istedik.

van kedisi bakımı
Van kedisinin karakteristik ayırt edici özelliği birbirinden farklı olan göz renkleridir.

Van Kedisi Özellikleri

  • Dengeli, sessiz ve sakin bir huyu bulunan bir BİLGE!
  • Oyun oynamaya oldukça düşkün olan bir HAYLAZ!
  • Oldukça hareketli, yerinde durmak nedir bilmeyen, çabuk sıkılan bir OYUNCU!
  • Hareketli ve çoğu kedi cinsine nazaran daha zeki bir Kedi TÜRÜ!
  • Hayvanlarla, çocuklarla ve sahibiyle kolayca iletişim kurabilen sıcakkanlı bir UYSAL!

İnsanlara karşı oldukça samimi, sevgi dolu olan Van Kedisi özellikleri arasında oldukça temiz ve titiz olmaları da yer alır. Bu özellikleri onların ev ortamına kolaylıkla adapte olabilmelerinin en önemli nedenlerinden biridir.

Kucağa alınmayı pek sevmeyen bu kediler; aynı zamanda mükemmel bir avcıdırlar. Avcılık yeteneği oldukça gelişmiş olan Van Kedileri; yüzmeye de epey bir düşkündürler.

Elmacık kemikleri çıkık olan bu kedi cinsinin suratı da minik ve üçgensi bir yapıdadır. Kısa ve güçlü bir boyun yapısı bulunan Van Kedilerinin tüyleri ise uzun sınıfında değerlendirilebilir.

Karakteristik özellikteki gözleri ile safkan bir ırk olarak kabul edilen Van Kedilerinin gözleri hafif basık ve badem şeklindedir.

Van Kedilerinin her iki gözü mavi, bir gözü mavi ve diğer gözü kehribar renginde olabilir. Turkuaz rengindeki mavi gözleri ile adeta büyüleyici bir görünüme sahip olan bu sevimli dostlarımız ortalama yaşam ömrü ise 13-15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Van Kedisi Bakımı

  • Safkan olan Van Kedileri; ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar.
  • Kedinizin sağlığı açısından tüylerini düzenli olarak, her gün taramanızı öneriyoruz.
  • Özellikle yaz aylarında tüyleri daha çok dökülen Van kedinizi; ona özel tarak ile fırçalayabilirsiniz.
  • Onu sağlıklı gelişimi adına her daim kaliteli kuru mamalar ile beslemeyi unutmamanızı da tavsiye ediyoruz.

Van Kedisinin Gözleri Neden Farklı Renktedir ?

Van kedileri aslında doğduğunda gözleri soluk mavi renklidir. Ancak büyüdükçe bu renk koyu mavi ya da kehribar rengine dönüşür. Zaman zaman bir gözü mavi, bir gözü kehribar ya da iki gözü de mavinin farklı tonlarında olabilir. Bu enteresan durum van kedilerinde bulunan kehribar-beyaz lekelenme(piebald white spotting) geninden kaynaklanır. Bu gen zaman zaman melanin veya pigmentinin irise renk vermesini önlemektedir. Kısacası; Van kedisinin gözlerinin farklı renkte olmasının sebebi genetiktir diyebiliriz.

Advertisement

POPÜLER KONULAR