Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yaş Gruplarına Göre Kedilerin Beslenmesi

Kediler, insanlara sevgi göstermesi, sevimlilikleri ve verdikleri huzurla ilgi görmektedir. Özellikle evde kedi besleyenler bu durumdan oldukça memnun olduklarını belirtmekteler. Kedilerin bakımlarının yanı sıra beslenmeleri de önemlidir.

Published

on

Kediler, insanlara sevgi göstermesi, sevimlilikleri ve verdikleri huzurla ilgi görmektedir. Özellikle evde kedi besleyenler bu durumdan oldukça memnun olduklarını belirtmekteler. Kedilerin bakımlarının yanı sıra beslenmeleri de önemlidir. Yaş Gruplarına Göre Kedilerin Beslenmesi çok önemlidir.

Yavru, annesinden ayrılmış, süt ihtiyacı olan Kedilerin Beslenmesine de ayrıca dikkat edilmesinde fayda vardır. Annesiz bir yavru kedinin süt ihtiyacı olacaktır. Bu ihtiyacı giderebilmek için veteriner hekim tarafından sağlanan biberonlar ve petshop’larda bulunabilen süt tozları bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda piyasada yer alan yavru kedi mamaları da kullanılabilir.

Yeni Doğmuş ve Yavru Kediler

Yeni doğan ve yavru Kedilerin Beslenmesi, anne sütüyle olmalıdır. Eğer anne sütü yoksa süt tozu ile beslenmesi gereklidir. Beslenme ihtiyacı için biberon kullanılması da doğru bir adım olacaktır. Günlük ortalama 6-8 kez bu şekilde beslemek yeterlidir. Eğer kedi 5 haftalık olmuşsa, artık beslenmesinde katı gıdalar verilebilir. Ancak en doğru yöntem yarı katı gıdalarla beslerken ara sıra katı gıdalar vererek beslemek olacaktır.

Kedi, beslenirken piyasada yer alan mamalardan da faydalanabilir. Yavru kediler beslenirken metabolizmayı ve sindirim sistemini zorlamayacak besinlerle beslenmelidir. Ayrıca çok hareketli ve enerji harcayan yavru kediler için enerji sağlayacak besinlerin verilmesi doğru olacaktır. 2 aylık kedilere günlük ortalama 4 kez mama verilebilir. Eğer kedi 5 aylık ise bu sayı 3’e düşürülebilir. Ergin dönemde olan Kedilerin Beslenmesi için günde 2 öğün mama verilmesi yeterli olabilir.

1 Yaşına Gelmiş ve Erişkin Kediler

12 ayını dolduran kedilerde beslenme programında değişiklik söz konusu olmaktadır. Yüksek kalitede mamalara geçiş yapmak gereklidir. Mama değişimine alıştırmak için önceki mama ile yeni mamanın karıştırılması, kedinin yeni mamaya alışması için mütenasiptir. Kedinin beslendiği mama kabıyla birlikte su kabı koymak da gereklidir.

Yaşlanma Dönemindeki Kediler

8 yaşına basan bir kedinin artık yaşlanmaya başladığı görülür. Bu dönemde yaşlı bir kedi edasıyla beslemek gereklidir. Kedilerin yaşlılık dönemlerini daha mutlu, daha sağlıklı ve daha huzurlu geçirebilmeleri için beslenmelerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR