Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yaşlı Kedi Tüy Bakımı

Kedilerin tüy bakımı söz konusu olduğunda en sık yapılan yanlış hayvanı yıkamak. Bunu tıraş ettirmek izliyor.

Published

on

Kedileri yavruluktan itibaren taranmaya alıştırmak yetişkinlik ve yaşlılık döneminde tüy bakımları daha kolay yapabilmemizi sağlar. Yaşlı kediler özellikle de ileri yaşlarda olanlar kendilerini eskisi kadar iyi temizlemekte zorlanabilir.

Bu durumda yapmamız gereken sevimli ihtiyarın taranma sıklığını artırarak tüylerine bakmasına yardım etmektir.

Kediyi sakın yıkamaya kalkışmayın!

Yaşlı kedi çok tüy döküyorsa tarama sıklığını artırın

Kedilerin tüy bakımı söz konusu olduğunda en sık yapılan yanlış hayvanı yıkamak. Bunu tıraş ettirmek izliyor. Oysa kediler hem yıkanmaktan hoşlanmazlar hem de buna ihtiyaçları yoktur, çünkü kendilerini yeterince iyi temizleyebilirler. Ancak bir  yaşlı kedi kendini temizlemekte yetersiz kalabilir kimi zaman.

Bu durumda da kediyi yıkamak yerine taramayı, fırçalamayı tercih etmeniz daha doğrudur. Eğer ihtiyar mırnavın çok kirlendiğini ve ille de yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız kediler için özel olarak üretilen kuru şampuanları kullanabilirsiniz.

Pudra şeklindeki kuru kedi şampuanını kedinizin tüylerine serpip ardından yumuşak hareketler ile iyice taramanız yıkanmış kadar temizlenmesini sağlayacaktır.

Yaşlı kedi çok tüy döküyorsa…

Yaşlı kediniz çok tüy döküyorsa bu sağlıksızlık belirtisi olabilir. Kedilerde aşırı tüy dökme sorunu genellikle yanlış beslenme nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda yapmanız gereken en doğru şey veteriner hekiminize danışmaktır.

Çünkü kedilere özellikle de yaşlı kedilere veterinere danışmadan tüy güçlendirici ya da diğer vitamin ve ek besinleri vermek kesinlikle doğru değildir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR