Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Sokakta bulunan yavru kedi beslenmesi 4-5 haftalık olduktan sonra daha katı olan besinlere doğru yönlenme şeklindedir. Yani çok ufakken süt verilebilir. Ancak süte çok yüklenmemek gerekir.

Published

on

Yavru kedi bakımı ve beslenmesi özellikle sokakta kedi bulan ve bakıma ihtiyacı olan hayvan severlerin merak ettiği önemli bir konudur. Annesi tarafından terk edilen yavru kedileri almadan önce en önemli konu bundan emin olmanızdır.

Yani bazen kediler yakın çevredeki evlerinden uzaklaşabilir. Bir süre etrafa bakınmanız ve anne kedinin arayışını kontrol etmeniz önerilir. Ayrıca yavruya gereken bakımı yaptırdıktan sonra devamını getirip getirmeyeceğinizi de dikkate almak gerekir.

Elbette ilk başta kötü bir durumdaki yavru kediye yardım etmek önemlidir, ancak ilerleyen zamanlarda da bakımını üstlenmek daha da kritiktir.

Yavru Kedinin Yalnız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yavru kedinin yalnız olduğu nasıl anlaşılır diyorsanız önce bir süre uzaktan takip etmeniz mantıklı olacaktır. Eğer kedi diğer yavrularla bir yerde bekliyorsa bu durumda anne kedinin yakınlarda olma ihtimali çok fazladır. Bazen de tek yavru kedinin korunması için başka yere bırakılması gibi durum da olabilir.

Bu gibi durumlarda emin olmak için bir süre bekleyebilir, gözleyebilir ve sonra alabilirsiniz. Uzun süre bakımsız kalan kediler genelde kendini belli edecektir. Karınlarında şişlik olmaması, devamlı miyavlamaları, pis görünmeleri anne kedinin olmadığının işaretleridir.

Yavru Kedilerde Bakım

3 haftalık yavru kedilerde bakım genelde ilk başta ısı dengeleme yönünde olmalıdır. Bunun nedeni bu süreden önce doğan kedilerin kendi vücut ısılarını ayarlayamamalarıdır.

Eğer yeni doğan kedi yavrusu görünümlü olanları bulursanız ilk olarak ısıtmaya çaba göstermeniz önerilir. Sıcak bir battaniye hızlı şekilde ısınmasını sağlar. Battaniyenin dışarıdan su torbası ya da pet şişe ile ısıtılmasını da sağlayabilirsiniz. Bunu sağladıktan sonra ikinci aşama beslenmesi olmalıdır.

Yeni doğan kedilerde beslenme öncesinde halsizliğini gidermek ve canlandırmak için biraz şekerli su damlatabilirsiniz. Şekerli su yerine biraz bal da ağzına sürebilirsiniz. Bazı yavru kediler yutkunamayacak derecede halsiz olabilir. Yalanma refleksi sağlamak için ağzına hafif yiyecek sürülebilir.

Yavru Kedi Hastalık Kontrolü

Yavru kedi hastalık kontrolü yapmak veya yaptırmak son derece önemlidir. Sokakta bulduğunuzu bakımsız ve terk edilmiş kedileri mümkünse en kısa sürede bir veterinere götürmeniz önerilir. Bu hem aşı takibinin başlaması hem de nasıl durumda olduğunun bilinmesi bakımından önemlidir.

Yavru Kedi Yatağı Nasıl Olmalı

Yavru kedi yatağı nasıl olmalı diyen hayvan severler için sıcak bir kutu bile iş görecektir. Ona mümkünse tüylü bir kutu hazırlayarak kendini evinde hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tüylerin çok fazla olup da onu boğmasına neden olmamak gerekir. Yeni doğan yavruların hareket yetenekleri de tam gelişmediğinden dikkat etmek gerekir.

Sokakta Bulunan Yavru Kedi Beslenmesi

Sokakta bulunan yavru kedi beslenmesi 4-5 haftalık olduktan sonra daha katı olan besinlere doğru yönlenme şeklindedir. Yani çok ufakken süt verilebilir. Ancak süte çok yüklenmemek gerekir. Bu durum onun ishal olmasına veya kusmasına neden olabilir.

Ayrıca pastörize sütlerin pek besleyici olmadığı hemen herkes tarafından biliniyor. Yenilen yemeklerin suyu, biraz büyüyünce yaş ve kuru mama şeklinde beslenme devam edebilir. Eğer beslenmede sorun yaşıyorsa bu durumda yavru kedi biberonu alabilirsiniz.

Bu şekilde ağzına vermek istediğiniz sıvıyı daha kolay iletebilirsiniz. 6 haftalıktan büyük kedilerde beslenme artık normale dönebilir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR