Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yavru Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minik kedi ile birlikte yaşayacağınız ortamı mutlaka onun güvenliğini de düşünerek düzenlemelisiniz.

Published

on

Dünyanın en güzel hislerinden biri hayatı yavru bir kedi ile paylaşmak. Çok klişe bir yaklaşım gibi gelebilir ama gerçekten yavru kedi anlatılmaz yaşanır. Ancak yavru kediyi yaşamanın da bir bedeli var elbette.

Aslında minik bir pisinin hayatınıza kattıklarının karşılığında ödemeniz gereken bedel çok hafif kalıyor. Gelelim yavru kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler konusuna.

Şayet hayatınızı yavru bir kediyle paylaşmaya karar verdiyseniz, ya da karar vermeye bile fırsat bulamadan kendinizi bir yavru kedi annesi ya da babası konumunda bulduysanız öncelikle yavrunun daima ilgiye ve sevgiye gereksinim duyacağını bilmelisiniz.

Sabır çok önemli

Yavru kedi bakımı konusunun en önemli unsurlarından biri sabır. Ancak şunu da söylemeden geçmeyelim, kediler göz açıp kapayıncaya dek büyüyorlar.

Bu nedenle sabırlı olmanız gereken süre çok uzun olmayacak, hatta “keşke bu kadar hızlı büyümeseydi” derken bulacaksınız kendinizi. Sabırlı olmak gerekiyor çünkü yavrular sürekli ilgi ister, acıkır, susar. Kısacası aynı insan bebekleri gibi özveri ile davranmak gerekir pisileri büyütürken.

Yavru kediler elektrik kabloları ile oynamaya bayılır. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.
Yavru kediler elektrik kabloları ile oynamaya bayılır. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

Evinizi yavru için güvenli hale getirmelisiniz

Minik kedi ile birlikte yaşayacağınız ortamı mutlaka onun güvenliğini de düşünerek düzenlemelisiniz.

Örneğin ince kabloları kemirip elektrik çarpmasını engellemek için kabloları ulaşamayacağı bir yere koymalı, evden çıkarken fişleri çekmelisiniz. Belki size inanılmaz gelebilir ancak kedilerin karıştığı ev kazalarında elektrik kabloları ciddi bir rol oynuyor.

Kısacası evinizi artık minik bir can ile paylaştığınızı göz önünde bulundurarak düzeninizi elden geçirmelisiniz.

Beslenme hayati önem taşıyor

Yavru kedi bakımının en önemli unsurlarından biri de besleme tabi ki. Zira yavruluk döneminde doğru şekilde beslenmeyen kedilerde başta kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan raşitizm olmak üzere birçok hastalıkla karşılaşılabiliyor ve bu hastalıklar yetişkinlik döneminde de kedinin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Yani yavruyken doğru beslenmeyen kedilerin sağlıklı birer yetişkin kedi olma ihtimali oldukça düşük. Kısacası yavru kedi bakımı bir bütün olarak hayatınızda bazı değişiklikler yapmanızı ve mutlaka bilgi edinmenizi gerektiren bir konu.

Ama tüm bu özverilerin karşılığını eşsiz bir sevgi, dostluk ve çok eğlenceli bir hayat ile alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR