Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yavru Kedi Beslenmesi

Kedi süt tozu önce öğünde verilecek miktarda süt tozu ve az miktarda kaynamış sıcak suyla karıştırılır ve daha sonra suyun kalanı azar azar karıştırılarak eklenir.

Published

on

1-6 haftalık yavru kedilerin beslenmesinde ilk akla gelen pastörize inek sütüdür. Fakat inek sütü kediler için yeteri kadar besleyici olmamakla birlikte ishale neden olabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için herhangi bir veteriner kliniğinden veya petshoptan yavru kedi süt tozlarından kullanabilirsiniz.

Bu süt tozu ile beslemek için bir de yavru kedi biberon seti de almanız gerekmektedir. Süt tozunu bulamazsanız, onun yerine keçi sütü 1-6 haftalık kediler için yeterli olacaktır.

Kedi süt tozu önce öğünde verilecek miktarda süt tozu ve az miktarda kaynamış sıcak suyla karıştırılır ve daha sonra suyun kalanı azar azar karıştırılarak eklenir. Hazırlanan süt vücut sıcaklığına kadar soğuduktan sonra ufaklığa verilir. Tabii yavru kedi için her öğünde taze, yeni süt hazırlamanız tavsiye edilir.

0-2 haftalık kedilerde 1 çay kaşığı süt tozuna 3 yemek kaşığı kadar sıcak su,

2-3 haftalık kedilerde 1,5 – 2 çay kaşığı süt tozuna 5,6 yemek kaşığı kadar sıcak su,

3-4 haftalık kedilerde 3 çay kaşığı süt tozuna 9 yemek kaşığı sıcak su eklenerek hazırlanır.

0-2 haftalık kediler gece gündüz 2 saatte bir,

2-3 haftalık kediler 06.00 – 24.00 arası 2 saatte bir,

3-4 haftalık kediler 06.00 – 24.00 arası 3 saatte bir beslenmelidir.

Almış olduğunuz biberonda yavrunun rahat sütü içebileceği büyüklükte delik açmanız gerekir. Küçük delik ile yavru zor süt içer çabuk yorulur.

Beslenme sonrası oluşabilecek mide gazları için ufaklığın sırtına hafif vurarak gazı çıkarttırabilirsiniz.

4 haftalıktan büyük kediler için sütten farklı olarak hazır konserve mamalardan kullanabilirsiniz.

Kuru mama vermek istiyorsanız eğer; İlk verişinizde kuru mamayı reddederlerse meraklanmanıza gerek yoktur. Kuru mamayı ilk verişinizde, yaş mamanın içine az miktarda karıştırarak veya mamayı biraz ılık su ile yumuşatarak verebilirsiniz.

Bu yumuşatma işlemini süt ile kesinlikle yapmayınız. Veya kedinize birkaç tane kuru mama elinizle ödül şeklinde verebilirsiniz. Birkaç tane kuru mama yedikten sonra yine yumuşatarak  verebilirsiniz.

Advertisement

POPÜLER KONULAR