Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yavru Kedi Eğitimi

Yavru kedileri eğitmeye çalışmaktansa oldukları gibi kabul etmek birlikte çok daha mutlu yaşamanın ilk koşullarından biridir.

Published

on

Öncelikle şunu söyleyelim; kediler köpekler gibi eğitilmeye ya da en azından anladığımız anlamda eğitilmeye yatkın canlılar değildir. Yavru kediler de aynı anneleri, babaları gibi özgür ruhlu, bağımsız ve kimi zaman da dik başlıdırlar.

Bu nedenle aslında yavru kedi eğitimi için spesifik yöntemler de yoktur. Yavru kedileri eğitmeye çalışmaktansa oldukları gibi kabul etmek birlikte çok daha mutlu yaşamanın ilk koşullarından biridir.

Yavruya ancak gerektiği kadarını öğretebilirsiniz

Yavru kedilere hele de çok küçük yavrulara her hangi bir eğitim vermek imkansızdır. Biraz büyüdüklerindeyse yapabileceğiniz tek şey ona tuvalet eğitimi vermek olabilir. Bunun dışında kediye bir yere çıkmamasını, yatağa yatmamasını öğretmek imkansızdır.

Dürüst olmak gerekirse, kedi sizin yanınızda istemediğiniz şeyleri yapmaktan kaçınsa bile siz arkanızı döndüğünüz anda, yani ilk fırsatını bulduğunda bildiğini okuyacaktır. Hayvan severler olarak daima karşısında durmamız gereken hayvanlar işkence edilen ve hayvan sömürü fabrikası şeklinde çalışan sirklerde hiç kedi olmamasının sebebi de budur; çünkü kediler eğitilemez.

Kedileri bu bağımsız ve dik başlı karakterleri ile sevip kabullenmek ve onları doğalarında olmayan şeyler yapmaya mecbur bırakacak şekilde eğitmeye çalışmak yavruya mutsuzluk ve sıkıntıdan başka bir şey vermeyecektir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR