Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kedi Eğitiminde Annenin Rolü

Anne kediler yavruların hem annesi hem de ilk öğretmenidir

Published

on

Kedilerde görerek öğrenmek esastır, yani yavru kediler birçok şeyi annelerinden görerek öğrenirler. Bunun başında sakınması gereken durumlar ve tuvalet eğitimi gelir.

Ayrıca yavrular avlanmayı da annelerinden öğrenirler. Kalabalık bir kedi ailesi bakanlar çok kez annenin yakaladığı bir böceği ya da fareyi yavrularının önüne getirip attığına ve yakalamaları için onları teşvik ettiğine şahit olmuşlardır.

Yani anne kediler yavruların hem annesi hem de ilk öğretmenidir.

Yavru kediler birçok şeyi annelerinden görerek öğrenirler.
Yavru kediler birçok şeyi annelerinden görerek öğrenirler. Tezgahtan yiyecek aşırmak da buna dahil ?

Annesinden erken ayrılan kediler hayata daha zor adapte olur

Annesi ile geçirdiği süre yavrunun hayata hazırlanma evresidir ve anne kediler bunun için sandığınızdan çok daha fazla çaba harcarlar.

Tüm anne kediler yavrularının kendilerinden ayrıldığında tek başlarına hayatta kalabilmeleri için öğrenmeleri gerekenleri öğretirler yavrularına.

Bu nedenle annesinden erken ayrılan yavrular hayata diğerlerine kıyasla çok daha zor adapte olurlar. Kendilerine güvenleri daha azdır, çünkü anneleri tarafından dış dünyaya karşı yeterince hazırlanmamışlardır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak yavru kedilerin annelerinden asla 8 haftalıktan daha erken ayrılmamalarının ne kadar önemli olduğunu anlamak pek de zor olmasa gerek.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR