Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yavru Kediler Annesinden Ne Zaman Ayrılabilir?

Yavru kedilerin doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde annelerini emmesi çok önemlidir.

Published

on

Bir kedinin doğum yapması doğadaki en mucizevi olaylardan biridir ve bu mucize doğumla da bitmez, zira dünyaya gelen yavru kedilerin her biri de küçük birer mucizedir adeta.

Bu küçük mucizelerin ilerleyen hayatlarında sağlıklı ve mutlu birer yetişkin kedi olabilmeleri için annelerinden erken ayrılmaması çok önemlidir.

Sanılanın aksine yavru kedilerin anneleri ile geçirdikleri süre yalnızca yeterli anne sütü almaları açısından değil sosyalleşme, sağlıklı ruhsal gelişim gibi konularda da büyük önem taşır.

d1df4281332089ad9d71992ac70c931c

Yavru anne sütünden aldığı antikorlar ile bağışıklık geliştirir

Yavru kedilerin doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde annelerini emmesi çok önemlidir. Çünkü ağız sütü denilen kolostrum annenin memelerinden sadece ilk 24 saat süresince gelir ve bu özel sütün içinde yavrunun hastalıklara karşı bağışıklık geliştirmesini sağlayan antikorlar bulunur.

24 saatten sonraki süreçte de yavru anneyi emmeye devam ettiği sürece sağlıklı şekilde beslenir ve vücudu için gerekli olan besinlere anne sütü ile kavuşur.

Yavruları 8 haftalıktan önce anneden ayırmamak gerekir

Yavru kediyi annesinden ayırmak için kabul edilebilir olan en erken süre 7 haftadır. Ancak 8 haftaya kadar annesi ile birlikte yaşaması çok daha iyi olur.

Yavru kedi bu 8 haftalık süreçte hem anne sütü emerek güçlenir hem de annesi ve varsa kardeşleri ile birlikte zaman geçirerek sosyal yönünü geliştirir. Bunun içindir ki annesinden erken ayrılmış kedilerde sıklıkla sosyalleşme sorunları ile karşılaşılır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR