Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kediler İçin Anne Sütünün Önemi

Anne sütü minik pisilerin sadece beslenmesini sağlamıyor aynı zamanda içerdiği antikorlar ile yavruları dış dünyanın mikroplarından da koruyor.

Published

on

Kediler memeli canlılar dolayısıyla tüm memelilerde olduğu gibi yavru kedilerde de yeterli anne sütü alımı çok önemli.

e2cd64de26f0541f15e7e70c1d13cf88

Anne sütü minik pisilerin sadece beslenmesini sağlamıyor aynı zamanda içerdiği antikorlar ile yavruları dış dünyanın mikroplarından da koruyor. Yavruların özellikle doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde mutlaka meme emmesi gerekiyor. Çünkü annenin memelerinden ağız sütü denilen ve antikor içeren özel süt yalnızca doğumdan sonraki ilk 24 saatte geliyor.

Yavrunun immün sistemi için kolostrum hayati önem taşır

Annenin bebek kedilere verdiği ilk süt olan ağız sütünün diğer adı kolostrum. Kolostrum bebek kedilerin immün sistemlerinin gelişmesi için hayati önem taşıyor.

Buradaki “hayati” kelimesi kesinlikle abartı değil zira immün sistemi yani bağışıklık sistemi gelişmemiş yavru kedilerin hayatta kalması oldukça güç. Bu nedenle eğer kediniz doğum yaptıysa ve bebeği emzirmiyorsa bebeği ilk 24 saat içinde olabildiğince çok memeye koymalı ve ağız sütü emmesini sağlamalısınız.

Özellikle çoklu doğumlarda daha zayıf ve güçsüz olan yavruların güçlüler tarafından itilerek memeye ulaşamaması bu yavruların gelişimleri için ciddi tehdit oluşturur.

Uykusuz kalmak pahasına bile olsa yeni doğum yapan annenin başından ayrılmamak ve tüm yavruların kolostrum emmesini sağlamak ileride toraman, sağlıklı yavruların evinizin neşesi olabilmesi için vazgeçilmez.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR