Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kediler İçin Sütün Zararları

“Açtır bebecik” diye düşündüğünüz için hemen buzdolabını açtınız ve sütü elinize aldınız yavru kediye bir kase süt verip karnını doyurmak için. Yapmayın!

Published

on

Güzel bir bahar sabahı yürüyüşe çıktınız ve aniden incecik bir miyuv sesi duyup kafanızı sesin geldiği yöne çevirdiniz, bir de ne görseniz? Minicik bir yavru kedi tek başına bir köşecikte ağlıyor.

Tabi ki dayanamayıp yanına gittiniz, önce annesi etrafta mı diye arandınız. Ama bulamadınız ve miniği kaptığınız gibi eve getirdiniz. “Açtır bebecik” diye düşündüğünüz için hemen buzdolabını açtınız ve sütü elinize aldınız yavru kediye bir kase süt verip karnını doyurmak için. Yapmayın!

Yapmayın çünkü süt yavru kedilere ciddi şekilde zarar verebiliyor. Toplumda yerleşmiş olan “kedi süt içer” fikri kimi zaman sevimli pisilerin hayatlarına bile mal olabilecek sonuçlar doğuruyor.

Yavru kedilere süt yaradan çok zarar verebilir

Kedilerde laktoz intoleransı ile sık karşılaşılıyor

Sütün yavru kedilere zararlı olmasının sebebi içinde bulunan laktoz. Kedilerde laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz isimli enzim bulunmuyor. Üstüne bir de yavruda laktoz intoleransı varsa laktoz kalın bağırsakta birikiyor ve haliyle bakteri oluşumuna neden oluyor.

Bakteriler de zamanla enfeksiyona sebebiyet veriyor. Gördüğünüz gibi iyi niyetlerle verilen bir kase süt yavru kedilerin enfeksiyon neticesinde ölümüne varabilecek bir dizi olaya yol açabiliyor.

Laktozsuz sütler var

Bu demek değil ki yavru kediye asla süt vermeyeceksiniz. Piyasada laktozsuz süt de bulunuyor. Ayrıca soya sütü de iyi bir seçenek. Ancak bu sütleri de yavruya sürekli değil arada sırada vermek gerekiyor.

Son bir uyarı; eğer bebeğe soya sütü verecekseniz önce az bir miktar verin ve olumsuz bir etkisi olup olmadığını anlamak için yavruyu gözlemleyin. Bir sorun olmadığını gördükten sonra arada sırada az miktarlarda soya sütü vererek miniğin keyfini yerine getirebilir ve beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR