Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kediler Nasıl Eğitilir

Başına buyruk bir canlı olan yavru kediye eğitim verirken tutarlılık çok önemlidir.

Published

on

Öncelikle bilmelisiniz ki yavru kediler genel anlamda eğitilemezler. Yani kediler köpekler gibi sürü hayvanı değildir, tek başlarına yaşar, tek başlarına avlanırlar.

Dolayısıyla kedilerin fıtratında köpekler gibi sürü başını memnun etmek üzere davranmak yoktur.

Bir yavru kedi için asıl olan kendi istekleri ve kendi mutluluğudur ve bu da yavru kedilerin eğitilememesinin nedenini bize açıklamak için yeterli bir bilgidir aslında.

Pekiştirme işe yarayan yöntemlerden biridir

Başına buyruk bir canlı olan yavru kediye eğitim verirken tutarlılık çok önemlidir. Yani kedi yapmanızı istemediği bir davranış sergilediğinde ona her seferinde aynı şekilde tepki göstermeniz gerekir.

Örneğin koltukları tırmalamasını istemiyorsanız bunu her yaptığında ona “hayır!” demeniz bunu istemediğinizi algılamasını sağlayabilir.

Ödül de işe yarayabilir

Ödüllendirmek de yavruyu eğitmek için işe yarayabilir. Yani hoşunuza giden bir davranış sergilediğinde çok sevdiği yiyeceklerden birini vermeniz kedinin bu davranışının doğru olduğunu algılamasına yardımcı olabilir.

Ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi yavru kediler eğitilmeye pek yatkın değildir bu nedenle ortak hayatınızda fazla rahatsızlık vermeyen davranışlarını değiştirmesi için eğitmekle uğraşmak yerine birlikte keyifli zaman geçirmeye odaklanmanızı tavsiye ediyoruz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR