Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kediler Ve Sağlık

avru kedi sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şey onu hemen veterinere götürmek ve veteriner tarafından önce muayene edilerek bir hastalığı olup olmadığını anlamak

Published

on

Kedinin sağlıklı bir yetişkin olabilmesinin temelleri tabi ki yavruluk döneminde atılır. Yani yavru kedi sağlığı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir konu. Yavru kedinin sağlıklı olabilmesi için doğru şekilde beslenmesi hayati önem taşıyor.

Bu nedenle kedi 7-8 haftalık olana kadar mutlaka anne sütü emmeli. Şayet annesi yoksa özel formüllü anne sütü karışımları ile beslenmeli. Aksi takdirde sadece gerekli besinleri alamamakla kalmaz, bağışıklık sistemi sorunları ile de karşılaşabilir yavrular.

Aşı dönemi geldiğinde…

Yavru kedilerin aşılanma zamanı geldiğinde mutlaka aşıları düzenli olarak yaptırılmalı. Bunun için bir yavru kedi sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şey onu hemen veterinere götürmek ve veteriner tarafından önce muayene edilerek bir hastalığı olup olmadığını anlamak, ardından da pisiniz için bir aşı takvimi oluşturmasını sağlamak.

Böylece veterinerin tavsiyeleri sayesinde yavruya çok daha sağlıklı biçimde bakabilir ve aşı takvimini takip ederek viral enfeksiyonlar ve parazitler gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek durumlarla karşılaşmasını engelleyebilirsiniz. Kısacası bir minik kedi ebeveyni olduysanız ilk istikametiniz veteriner olmalı.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR