Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kedilerde Diş Değişimi

Kedi yavrularında diş değiştirme sürecinde halsizlik, iştahsızlık ve ağız kokusu olabilir.

Published

on

Hayatınızı minik bir yavru kedi ile paylaşmaya başladıysanız öncelikle çok şanslı olduğunuzu söylemeliyiz. Ancak yavru kedilerle ilgili bilgi sahibi olmanız gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

Bilgi sahibi olmazsanız gözünüz gibi baktığınız yavrunuzun dişlerinin bir bir döküldüğünü görmeniz paniğe kapılmanıza neden olabilir. Oysaki bu normaldir; çünkü yavru kediler de aynı bebekler gibi süt dişlerini dökerek değiştirirler.

Yavru kedilerde diş değiştirme dönemi ortalama olarak yavru 3,5 aylık olduğunda başlar ve 6-8 aylık olana dek sürer. Ancak tabi dökülen dişleri hiç görmeme ihtimaliniz de var. Zaten yavru kedilerin diş değişim süreci insanlarla kıyaslandığında oldukça kısa sürer.

Diş değiştirme döneminde yavruya dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar vermezseniz her şeyi kemirebilir :)
Diş değiştirme döneminde yavruya dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar vermezseniz her şeyi kemirebilir ?

Bu dönemde yavruda ağız kokusu olabilir.

Yavrularda diş değiştirme sürecinde halsizlik, iştahsızlık ve ağız kokusu olabilir. Ancak bunlar endişelenmenizi gerektiren belirtiler değildir. Yavruların diş değiştirirken dişleri çok kaşınır ve bu kaşınma 1 yaşına dek sürebilir.

Bu nedenle yavrulara yumuşak oyuncakların yanı sıra dişlerini kaşıyabilecekleri kedi diş kaşıma oyuncakları da almakta fayda vardır.

Ayrıca diş değiştirme sürecinin ardından, yani yeni dişleri çıktıktan sonra sert besinler vermeniz de dişlerini kaşımasına yardımcı olur.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR