Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yavru Kedilerde Göz Sorunları

Yavru kedinizin gözünde aşırı akıntı ya da çapaklanma varsa yapmanız gereken en doğru şey tabi ki veterinere başvurmak.

Published

on

Sokaklarda çoğumuz gözleri iltihaplanmış, hatta kimisi bu nedenle kör olmuş yavru kedilerle karşılaşmışızdır. Aslında tedavisi son derece kolay olan çeşitli göz iltihapları müdahale edilmediği için miniklerin gözlerini kaybetmesine neden olabiliyor.

Bu nedenle yavru kedi bakımında gözlerine mutlaka özen göstermek gerekiyor. Özellikle de sokaktan sahiplendiğimiz yavruların gözlerinde sorun olup olmadığını çok dikkatli şekilde gözlemlemek çok önemli.

Yavrularda göz iltihapları ile sık karşılaşılıyor

Yavru kedilerin gözlerini her zaman yakından izlemek gerekiyor
Yavru kedilerin gözlerini her zaman yakından izlemek gerekiyor

Yavru kedilerin gözleri açıldıktan sonra çapaklanma ve iltihap sorununa bakteriler ya da virüs neden olabiliyor ve bu sorunlarla oldukça şık karşılaşılıyor.

Eğer iltihaplanma yavrunun gözleri açılmadan oluşursa göz kapaklarının arasından iltihaplı akıntı oluyor. Bu durumlarda yazımızın başında da söylediğimiz gibi antibiyotikli göz merhemlerini günde 3 defa düzenli olarak basitçe yavrunun gözlerine uygulamak sağlığına kavuşması için yeterli oluyor.

Bu nedenle kedi severler olarak sadece kendi kedilerimizi değil sokakta bu durumda gördüğümüz tük kedileri bu şekilde basit müdahalede bulunarak kör olmaktan kurtarabiliriz.

Lütfen gözleri iltihaplı yavrulara başınızı çevirip gitmeyin ve zaten sokaklarda zor koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan bebek pisleri bir de kör olma riskiyle baş başa bırakmayın.

Yavrunun gözünde aşırı akıntı varsa…

Yavru kedinizin gözünde aşırı akıntı ya da çapaklanma varsa yapmanız gereken en doğru şey tabi ki veterinere başvurmak.

Ayrıca yavru kedilerde başka kediden tırmık yeme gibi nedenlerle ortaya çıkan yaralanmalarda da yapılacak en doğru şey yavruyu kesinlikle veterinere götürmek.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR