Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kedilerde İç Parazit Sorunları

Bağırsak solucanları (askaritler) zehirli salgılar salgılar ve bu salgılar yavrularda zehirlenmeye, sinirsel belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Published

on

Yavru kedilerde parazit sorunları ölümle dahi sonuçlanabiliyor, bu nedenle kesinlikle ciddiye almamız gereken konular listesinin başına parazitleri yazmalıyız.

Yavru kedilerde parazitler vücudun farklı bölgelerine yerleşebilir ancak en sık görülen mide-bağırsak sistemine yerleşen parazitler. Gastro-ental yani mide-bağırsak sisteminin yanı sıra akciğerlere ve kalbe yerleşebilen parazitler de var. En sık görülen mide-bağırsak sistemine yerleşen parazitlere karşı mutlaka dikkat etmemiz gerekir.

Parazitler yavrulara anne sütü ile bulaşabilir

Kancalı kurtlar, bağırsak solucanı ve kıl kurtları olarak üçe ayrılan Nematodlar yavru kedilere yumurtalar yoluyla enfekte olmuş gıdalardan ve sudan geçerler. Bunun yanı sıra enfekte anneden de yavruya bu parazitler bulaşabilir.tumblr_mz49avyH121shf8zxo1_500

Yavru kedilerde parazit belirtileri

Yavru kedi sahiplerinin minikleri daima yakından gözlemlemesi gerekir. Zira ancak bu şekilde kedide olabilecek hastalıkların ipuçlarını fark etme şansınız bulabiliriz. Yavru kedilerde parazit belirtileri şunlardır;

  • Halsizlik.
  • İştahsızlık.
  • Tüylerde parlaklık kaybı.
  • İshal.
  • Büyüme geriliği.

Yavru kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı varsa mutlaka veterinere başvurmalısınız. Bu arada yavru kedilerde kancalı kurtlar kanlı ishale de neden olabilir.

Yani eğer yavrunun dışkısı ishalse, dışkıda kan varsa ve kötü kokuluysa bu yavruda kancalı kurtların varlığına işaret ediyor olabilir. Her halükarda yapmanız gereken yavruyu kesinlikle veterinerin muayene etmesini sağlamaktır.

Yavru kedilerde iç parazitler sinirsel sorunlara neden olabilir

Bağırsak solucanları (askaritler) zehirli salgılar salgılar ve bu salgılar yavrularda zehirlenmeye, sinirsel belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlar arasında en sık görülenler menenjit ve epilepsidir.

Yavru kediler 6. Haftada hatta daha erken iç ve dış parazitlere karşı aşılatılmalıdır

Yavru kedileri 6. haftada, hatta veteriner hekim uygun görürse daha erken iç ve dış parazitlere karşı aşılamak ve bu aşıları periyodik olarak tekrarlamak gerekir.

Yazımızı son bir bilgiyi sizlerle paylaşarak bitirelim; iç ve dış parazit aşıları düzenli olarak yaptırılan kedilerin tüylerinin kist yapma olasılığı da yoktur.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR