Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yavru Kedilerin Bakımları

1600 senesinden beri insanoğlu kedilerle beraber yaşamaktadır.

Published

on

Kedilerin insan yanındaki yeri insanlık tarihi kadar daha öncekidir denilebilir. Bütün olarak öğrenilmemekle birlikte İsa’dan evvel 1600 senesinden beri insanoğlu kedilerle beraber yaşamaktadır.

İlk olarak daha önceki darıda evcilleştirildikleri düşünülmüştür. O yarıyıllarda yalnızca konut hayvanı olarak değil tapınılacak bir nesne olarak görülmektedirler. Bu sebeple sahipleri ile beraber, mumyalanma gibi muhtelif metotlarla ebedileştirilmişlerdir.

 • Öğrenilen 30 çeşit kedi ırkı bulunmaktadır. Genel olarak şahsiyetler birbirine benzese de bazı küçük detayları öğrenmeniz, yavru kedinizin tercihinde bereketli olacaktır. Günümüzde en popüler kedi ırkları İran, Siyam, Van, Ankara, British Shorthair, Scotish Fold, Himalaya, Egzotic Shorthair’ dir. İran ırkı kediler durgunlukları ile kendilerini gösterirler. Günü yatarak geçirmek onlar için bulunmaz nimettir.
 • Himalaya eş bir beden yapısına sahip olmasına karşın tüy renkleri ile İran’ dan dağılır. şahsiyeti de İran gibi uysal doğrultusundadır. Bu iki ırkın en ehemmiyetli lüzumu taranmadır. Günlük taramaları kesinlikle yapılmalıdır.
 • Çünkü taranma lüzumlarını bütün olarak karşılayamazsanız tüyler birbirine karışarak açılması olanaksız bir hal alacak, ten üzerini kapatarak hava almasını engelliyecek ve ten problemlerine neden olacaktır. Hareket etmekteki gönülsüzlükleri sebebiyle beslenmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Fazla yağlanma, kabızlık gibi sıhhat problemlerine yatkınlardır. Siyam ırkı kediler oyuncu, fazla meraklı ve atletizme yatkınlıkları ile tanınırlar. Konutunuzdaki azami yerlere basitçe çıkabilirler. Atalarının avcılık özelliklerini tamamen taşımaktadırlar.
 • Bu sebeple geceleri etkin haldedirler. Çünkü ataları geceleri avlanmakta idiler. Asil duruşu ve yumuşak tüyleri ile dikkatleri üzerlerine toplarlar. Taranma lüzumları asgari seviyededir. Kendi dünyalarında yaşamayı daha çok beğenirler, kucakta ivedi bunalabilirler.
 • British Shorthair ve Scotish fold, siyam kadar olmasa da hareketli bir yapıya sahiptirler. İnsanlarla arası azıcık daha ılımlıdır. Kucakta o kadar ivedi sıkılmazlar. Taranma lüzumları çok değildir. Van ve Ankara kedileri tüm dünyaya bizi tanıtacak hoşluktaki kedi ırklarıdır. Avcılık şahsiyetleri yüksek seviyededir. Bu surattan aralıksız hareket halindedirler. Yemek saatleri dışında sahipleri ile araları mesafelidir.

Erkek ve dişi ayrımı da yavru tercihinde ehemmiyetlidir. Erkek kediler yavruluk yarıyıllarında sahipleri ile çok yakın bir ilişki kurabilmektedir. İlerleyen yaşı ile beraber yalnız kalma isteği ortaya çıkabilir.

Dişi yavrular ilk başlarda sahiplerine utangaç davranırlar. Güvenlerini kazandıktan sonra peşinizden ömür boyu parçalamayacaklardır. Bunların yanında ileriye dönük düşünmeniz gereken bir hususta minikliklerinin vasati 6-9 aylıkta iken kazanacakları cinsiyet özellikleridir.

Dişi kediler vasati 6 ayda 1 çiftleşme isteği dinledikleri bir yarıyıla girmektedirler. Bu yarıyıla agresiflik yarıyılı denilmektedir. Yeniden aynı yarıyılda dişilerin salgıladıkları kokular sebebiyle erkek kedilerde bu çiftleşme isteği dinlemektedirler.

Agresiflik yarıyılı dişi kedilerde vasati 7 gün sürer. İlk agresiflik yarıyılı 20 güne çıkabilir. Bu yarıyılda dişi kediler sıkıntılıdırlar. Yerlerde yuvarlanır aralıksız miyavlarlar. Uykusuz geceler geçirebilirsiniz.

Bu yarıyıllarda dışarı çıkmak için yüksekten sıçrama, sarih kapılardan kaçma gibi problemlerde karşılaştığımız problemlerdir. Erkek kediler, dişi kedilerin agresiflik yarıyılında salgıladıkları bu kokuları alarak sırça kenarlarından ufalmaz hale gelebilirler.

Ve varlıklarını, alanlarını belirtmek emeliyle tuvaletleri dışında konut içinde muhtelif yerlere idrar yapıp koku vazgeçebilirler. Kısırlaştırma ile bu meseleler aşılmaktadır. Ama ilerde yeni yavrularımız olsun diyorsanız bu hususları öğrenmenizde fayda vardır.

Yavru Kedinizin Lüzum Malzemeleri

Mama ve su kabı, arınılması basit ve ters dönmeyecek kadar ağır olmalıdır. Paslanmaz çelikten çift gözlü metal kaplar en idealidir. Mama konmadan evvel kapların yıkanması gerekir. Su kabında her zaman taze pak su bulunmalıdır.

Kedi tuvaleti ve kumu kedi bakımında ehemmiyetli bir gereksinimdir. Kediler dışarı çıkmadan da bu malzemeler ile lüzumlarını konut içinde giderebilecektir. Tuvaletin ebatları yetişkin olduğu zamanlarda da kullanabileceği genişlikte ve kumu eşelerken dışarı dökemeyeceği yükseklikte olmalıdır.

Bu tuvaletin içine gazete parçaları, talaşta koyabilirsiniz ama ticari emelli hijyenik kedi kumları daha idealdir. Azıcık pahalı olabilir ama hijyen,kokunun ortadan kaldırılması, kullanım basitliği doğrultusundan size büyük avantajlar sağlayacaktır. Kumun üzerindeki pislikleri almak içinde bir kum küreği temin etkeniz gerekmektedir. Böylece günlük olarak kumun pakliğini yapabilirsiniz.

Haftalık olarak kumun komple değiştirilmesi sıhhat açısından zorunludur. Bu metamorfoz esnasında eldiven kullanmanız ve operasyon sonunda bol sabunlu su ile ellerinizi yıkamanız sıhhatiniz için zorunludur.

Bu metamorfozda tuvaleti de çamaşır suyu ilave edilmiş su ile yıkamanız verimli olur. Sarih havada kurutmak kullandığınız deterjanın kokusunu ortadan kaldırması için zorunludur.

Ağır deterjanların kokusu kedinizi tuvaletten uzak meblağ veya burun kanallarında tahrişe neden olabilir. Kedi tuvaletleri sıhhatiniz açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu mevzuyla alakalı Baytar Hekiminizden kesinlikle bilgi alın.

Yatak, yavru kedinizin, saklanıp kendini güvende sezeceği bir alan doğrultuyu ile düşünüldüğünde kapalı stilde olması daha kullanışlıdır. Kediler uyudukları yerin pak olmasına dikkat ederler bu surattan yıkanabilir yumuşak yapıdaki materyallerin kullanılmış olması gerekmektedir.

İlk gün içine girmezse hemen üzülmeyin zamanla kendisi için en ugun yerin orası olduğunu kesinlikle özümseyecektir.

Tırmalama tahtası, kedinizin egzersiz gereksinimini karşılamak Gerinme, tırmalama, tırmanma vb. tırnaklarındaki ölü teni arınmak, hem de kaşınmak için kullanacağı bir malzemedir. Gerinme lüzumu kedilerin içgüdüsel bir tutumudur. Bu sebeple konut eşyalarının yerine kendini bu malzemeye alıştırması çok verimli olacaktır.

Boyun tasması, kediler için çok zorunlu değildir fakat üzerinde zil taşıyan tasmalar yavrunuzun hareketlerini takipte ve o ebatla girdiği kuytu köşelerden çıkarabilmenizde işinize yaramaktadır.

Tarama vasıtaları, uzun tüylü ırklar için en zorunlu malzemelerden biridir. Ve yavruluk yarıyılında bu harekâtı rutin bir hal aldırırsanız ilerleyen yaşlarında olağan bir vaziyetmiş gibi davranacak sizde rahat edeceksiniz. Tarakların uçları küt olmalıdır ve tene masaj yapar gibi yavaş yavaş taranmalıdır.

Taşıma çantası, yapacağınız yolculuklarda kediniz için olmazsa olmazlardandır. Baytar Hekim tetkiklerine giderken, tatil yolunda vb ziyaretlerde taşıt içinde kendini güvende sezebileceği bir yerdir.

Kedinizin Beslenmesi

Kediler, köpeklere oranla beslenme doğrultusundan daha seçicidirler. Bu da sizde güçlük sezdirmektedir. Çünkü sizde isteklerinin reelleştirilmesi emelli baskı kurmak için, açlık grevine girebilecektir. Burada ilk seçimleriniz büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Başka Bir Deyişle konut yemekleri ile beslenmesine başlayan bir yavru kedi ilerde kuru mamayı netlikle reddedecektir. Konserve mama ile başlanan bir beslenme programı öteki yemek cinslerini istememesine neden olacaktır.

Kuru mama ile beslemenin öteki metotlara göre çok ölçüde iyi yanı bulunmaktadır. Bunların başında en ehemmiyetlisi sıhhat açısından iyi olmasıdır.

Tabi bu iyi düşüncelerin hepsi iyi nitelikteki kuru mamalar içindir. Genel olarak mamalar 3 grupta bir araya gelmektedir.

 • Profesyonel Mamalar
  Market Mamaları
  Baytar Hekim Mamaları
  Tüm dünyada Baytar Hekimler profesyonel mamaları seçim etmektedir. Bunun nedeni tabi ki sıhhattir. Çünkü profesyonel mamalar yavru/erişkin kedilerin tüm lüzumlarını balanslı bir biçimde ihtiva etmektedir.
 • Ve uzun seneler süren bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılmışlardır. İçeriklerinde ileriki yaşlarda sıhhat vaziyetlerini etkileyecek kimyevi maddeleri ihtiva etmemesidir.

Market mamaları profesyonel mamalara ziyade daha ekonomiktirler. Buda içeriklerindeki gıda ölçülerinin düşürüldüğünün göstergesidir. Bu sebeple kedinizin beceriksiz beslenmesine neden olacaktır.

İçindeki gıda maddelerinin noksanlığı sebebiyle ortaya çıkacak tat kaybı içinde işletmeler bazı kimyevi maddelerle bu noksanlığı ortadan kaldırırlar. Bu kimyevi maddelerin hasarlarını Baytar Hekiminizin hasta portföyünden görebilirsiniz.

Baytar Hekim Mamaları sıhhat problemlerinin çözümünde takviyeci olması için nasihat edilen, rehabilitasyon edici ve gözetici özellikteki mamalardır. Yalnız Baytar Hekim tarafından önerilir ve temini sağlanır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR