Connect with us

KEDİPEDİA

Yavru Kedilerin Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Yavru kediler bir süre sonra süt ile doymayacaktır ve artık diğer gıdalara geçiş yapmak gerekir. Ancak kediler kuru mamaya hemen alışamazlar.

Published

on

Yavru kedi sahiplenen kişiler, yavru kedilerin beslenmesi, yavru kedilere kaç ay sonra kuru mama verilir gibi konularda oldukça endişelidirler. Çünkü yavru kediler anne bakımına muhtaç olan, oldukça hassas ve savunmasız hayvanlardır.

Eğer annesi bakamayacaksa anne şefkatini aratmayacak şekilde dikkatle bakmak gerekir. Kedilerin ilk bir yıldaki bakımı, hayatlarının geri kalanında da sağlıklarını etkileyecektir. Peki yavru kedi ne yer ne içer, nasıl bakmak gerekir?

Yavru Kedi Beslenmesi

Dışarıdan sahipsiz bir yavru kedi aldığınızı varsayarak sizin için yavru kediyi nasıl besleyeceğinizi anlatalım. Yavru kedinin kendisini toparlaması için şekerli su ile ilk yardım yapılabilir. Bu sudan birkaç kaşık içirmeye çalışmalısınız.

Daha sonra beslenmesine başlayabilirsiniz. İlk akla gelen inek sütü olsa da kediyi ishal edebilir ve yeterince besleyici değildir. Bu yüzden yavru kedi süt tozu ile beslenmelidir. Ancak bu süt tozu bilinenin aksine petshoplarda satılan kediler için olan süt tozu olmalıdır. bu tozu su ile katarak kediniz için mama yapabilirsiniz. Bu mamayı ise biberon ile vermelisiniz. Kedi biberonu eczane ya da petshoplarda satılmaktadır.

Bir haftalık kediler 2-3 saatte bir beslemek isterken zamanla bu aralık uzayacaktır. 4-5 haftaya kadar kediyi süt ile beslemek gerekir. Yavru kediye süt verilir mi diye merak edenler için ek gıda olarak verilebilir. Ancak sürekli olarak sütle beslememek gerekir.

Yavru kedi su içer mi diye merak edenler için su vermenize gerek yok diyebiliriz. çünkü vereceğiniz süt, su ihtiyacını karşılar. Kediniz büyüdükçe yavaş yavaş su vermeye başlamalısınız.

Kedi beslenmesi nasıl olmalı diyenler için yavru kedinin büyüme süreci ile devam edelim. kediniz bir ayını doldurduktan sonra diğer gıdalara yavaş yavaş geçilebilir.

Yavru Kedilerde Mamaya Geçiş Zamanı

Yavru kediler sadece süt ve süt tozu ile beslenmeye başlasalar da bir süre sonra ek gıdalar verilmeye başlanır. Mesela yoğurt da yavruların sevdiği bir gıdadır ve yemesi için kıvamı uygundur.

1 aylık yavru kediler ne yer diyorsanız sütün yanında ya da içine doğranmış şekilde ek gıdaları yavaş yavaş yer. Bu dönemde yavru kedinizi her türlü gıdaya alıştırmanız gerekir. Bu onun beslenme alışkanlığını oluşturur ve diğer gıdaları reddetmemesini sağlar. Sağlığı açısından da oldukça avantajlıdır.

En kötü ihtimali düşünmek gerekirse onun sokak beslenmesine alışması için de gereklidir.

Kediler kuru mamaya ne zaman başlar diyorsanız 6 haftalık iken artık kuru mama yiyebilir.

Yavru Kedilerin Kuru Mamaya Alıştırılması

Yavru kediler bir süre sonra süt ile doymayacaktır ve artık diğer gıdalara geçiş yapmak gerekir. Ancak kediler kuru mamaya hemen alışamazlar. Bunun için kediler kuru mamaya nasıl alıştırılır biraz bahsedelim. Yavru kediniz için kuru mama yabancı bir madde ve alışık olmadığı bir tattır. Bu yüzden başta yadırgayacaktır.

İlk olarak yavru kedi için mama tarifi ile alıştırmaya başlayabilirsiniz. Tarif dediysek oldukça kolay. Kuru mamayı biraz su ile ıslatarak kedinizin yanınıza koyun ve ilgilenmesini bekleyin. Merak ederek tadına bakmak isteyebilir. Ancak ilgilenmediyse patilerine biraz mama bulaştırın. Temizlenirken ya da oyun oynarken bu mamaları yiyeceği için alışmaya başlayacaktır.

Yavru kedi kuru mamaya geçiş süreci için bu yöntem oldukça idealdir. Kediniz mamayı artık tanıdıktan sonra kuru mamayı da yiyecektir. Ancak kuru mamaya geçtikten sonra kedinizin yanında su bulundurmayı unutmayın. Beslenmesi normale döndüğü için artık su da içmek isteyecektir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR