Connect with us

KEDİPEDİA

Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir?

Yaygın kedi hastalıklarından bahsetmeye çalıştık. Umuyoruz kedi arkadaşlarımız çok sıhhatli bir yaşam geçirirler.

Published

on

Evlerimizde kedilerin bakımılarında dikkat etmemiz gereken belki de en ehemmiyetli mevzu kedi hastalıklarıdır. Kediler de insanlar gibilerdir, hatta bazı insanlarla aynı adları taşıyan hastalıklara tutulurlar.Bu hastalıkların bir kısmı veteriner doktor tarafından zamanında müdahale edildiğinde basitçe iyileştirilebilirken, bir kısmı kediniz için ölümcül risk oluşturabilir.

Bir kedi sahibi ve kedisever olarak misyonunuz, kedinizi her zaman gözlemlemek ve onda oluşacak metamorfozları zamanında fark etmektir. Bütün hastalıklar baytar doktor müdahalesi gerektirir.

Kedi bakımında en esas mevzu, sahiplendiğiniz kedinize aşılarının zamanında yapılmasıdır. 6.haftadan itibaren iç-dış asalak ve karma aşısı yapılmış olmalıdır.

Ayrıca FVR, FCV, FPV, FChl, FeLV, kuduz aşıları baytar doktorunuza danışarak bir program dahilinde yaptırmanız gerekir. Aşılar zamanında yapıldığında, kedinizin anne sütünden sonra kazanacağı bağışıklık sistemi güçlenir, antikor üreterek hastalıklarla savaşmasını sağlar.

Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir?
Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir?

Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir? Aşıyla önlenebilecek hastalıklar dışında gençlik hastalığı, kuduz, lösemi vb. zaman içinde kedinizde görülebilecek ve müdahale edilmezse ciddi sıhhat tehlikeyi oluşturabilecek değişik hastalıkları sizler için sıraladık:

 1. Kedi Nezlesi
  FVR virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. Özellikle bakım konutları gibi kedi popülasyonunun çok olduğu yerlerde görülür. Çok bulaşıcıdır. Belirtileri; öksürme, burun akıntısı, yüksek ateş ve iştahsızlıktır. Antibiyotikle rehabilitasyon edilir.
 2. İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Anatomik açıdan özellikle erkek kedilerde görülür. Sistit ile beraber şekillenebilir ancak böbrekler etkilenmez. Belirtileri; çiş yapmada zorlanma, kum kabında “s” biçimini alma ancak çiş yapamama veya konutta çiş kaçırma biçiminde kendini gösterir. İdrarda kan veya makûs koku olabilir. Rehabilitasyonu uzun bir süreç gerektirebilir.
 3. Mide Hastalıkları Gastrit, Reflü
  Gastrit midenin muhtelif tahrikler neticeyi enfekte olmasıdır. Buna yanlışlıkla yutulan şeyler neden olabileceği gibi bazen virüs de tesirli olabilir. En ehemmiyetli bulgusu, yemek yedikten hemen sonra veya ilerleyen saatlerde kusmadır. Mide gevşetilmeli, hafif besinler verilmeli ve rehabilitasyon edilmelidir.
 4. Böbrek Hastalıkları Kronik Böbrek Yetmezliği
  Kedilerde çok sık görülür. Belirtileri; halsizlik, kusma, idrara çok az çıkma veya hiç çıkamamadır. Hemen rehabilitasyona başlanması gerekir. Böbrekler çalışmadığı için kan çok riskli zehirli madde maddelerle dolar. İdrarda fazla ölçüde aminoasit kaybı olduğundan bedenin protein gereksinimi çoğalır. Böbrek yetmezliğinde en dikkat edilmesi gereken mevzu; lüzumlu rehabilitasyonun yanı gizeme beslenmeye çok dikkat edilerek böbrek yükünün eksiltilmesidir. Baytar doktor tarafından lüzumlu rehabilitasyona başlandıktan sonra tanımlanan perhiz programının hayat boyu uygulanması gerekir. Hastalığın erken teşhis edilmesi istenmeyen neticelerin doğmasını önleyebilir.
 5. Çıban
  Daha çok caddeye çıkan kedilerde görülür. Başka kedilerin ısırığı mikrop kaparak tende sızılı kabarıklığa, kızarıklığa neden olur.
 6. Diyabet
  Belirtileri; çoğalan su isteği, özellikle gece çok sık çiş yapma, fazla bitkinliktir. Kan analizi yapılarak açlık ve tokluk kan şekeri ölçülmeli daha sonra perhizle beraber rehabilitasyona başlanmalıdır.
 7. Konjoktuvit
  İki tip görülür. Şayet alerjik konjoktuvit ise kediniz aralıksız ağlıyormuş gibi görünür, göz pınarının altı aralıksız ıslaktır. Her iki gözde de görülebilir. Enfeksiyon neticeyi oluşmuş konjoktuvit ise akıntı koyu renkte, cerahatli, yeşilimsi veya sarımsı olabilir. Işık rahatsız eder. Baytar doktorun öneri ettiği göz damlaları kullanılarak rehabilitasyon edilir.
 8. Kulak Enfeksiyonu
  Orta ve iç kulak kısmında bakteri veya mantar gibi mikroorganizmaların yol açtığı muhtelif enfeksiyonlar görülür. Belirtileri; kulak bölgesinde sızı, cerahatli, bazen kanlı kulak akıntısı, pis koku, kaşıntı, kedinizin başını ağrıyan kulağa doğru eğik yakalaması ve aralıksız başını sallaması olarak sayılabilir. Rehabilitasyon edilmediğinde kalıcı zarara yol açabilir.
 9. Ten İritasyonu Mantar Hastalıkları
  Tende çok şiddetli kaşıntı, tüy dökülmesi, kızarıklık hatta yara ile kendini gösterir. Mantar hastalığı ten üzerinde kendine has lezyonlar oluşturarak kendini gösterir. Tüm ten hastalıklarının rehabilitasyonu uzun bir süreçtir ve kesintisizlik gerektirir.
 10. Hipertiroidi
  Tipik olarak orta yaşlı veya yaşlı kedilerde kendini gösterir. Kedinizde kilo kaybı başlar ancak aynı zamanda ters orantıda fazla iştah çoğalışı görülür. Bütün anlamıyla gördükleri her şeyi yemek isterler. Bu hastalıktan etkilenen kediler çok su kapsa ve çok sık çişe çıkarlar. İlaçla, izotopla veya operasyonla rehabilitasyon edilir. Orta yaşlı ve yaşlı kedilerin 10 yaş ve üstü 6 ayda bir kesinlikle baytar doktor tarafından tiroid analizlerinin yapılması gerekir.
 11. Kalın Bağırsak İltihaplanması Kolit
  Sütun yangısı olarak da belirlenebilir. Stres, asalaklar, bakteriler veya yiyeceksel manilerden kaynaklanabilir. Kolite neden olabilecek yiyeceklerin tanımlanması ve perhizden çıkartılması gerekir.

Bu yazımızda yaygın kedi hastalıklarından bahsetmeye çalıştık. Umuyoruz kedi arkadaşlarımız çok sıhhatli bir yaşam geçirirler. Kedi arkadaşlarımıza ve kedi severlere sıhhatli günler dileriz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR