Connect with us

KEDİ BAKIMI

Yaz Aylarında Kedileri Bekleyen Tehlikeler

Yaz aylarında sokak kedilerini unutmayın ve kapılarınızın önüne su ve mama koyun. Özellikle de su çok önemli!

Published

on

Yaz hepimiz için yılın en güzel mevsimi. Her şeyden önce üşümüyoruz ? . Aynı şey kediler için de geçerli, yani kediler de yazın daha rahat bir hayat sürdürüyorlar, özellikle de kış boyunca hem yiyecek bulmakta zorlanan, hem yağmur, kar ve soğukla savaşan sokak kedileri için yazın gelişi ile birlikte hayat büyük ölçüde kolaylaşıyor.

Yeri gelmişken hemen söyleyelim; yaz aylarında sokak kedilerini unutmayın ve kapılarınızın önüne su ve mama koyun. Özellikle de su çok önemli!

Evet, yaz çok keyifli bir mevsim ama yaz ile birlikte hava sıcaklığı da yükseliyor ve bu da beraberinde kediler için bazı tehlikeli durumları da getiriyor. Bu nedenle yaz boyunca kedileri bekleyen tehlikeleri bilmemiz çok önemli. Zira ancak bilirsek önlem alabiliriz! İşte yaz aylarında kedileri bekleyen tehlikeler.

1- Susuzluk

Yaz boyunca kedilerin bol bol taze su içmesi önemli!
Yaz boyunca kedilerin bol bol taze su içmesi önemli!

Yaz demek sıcak demek ve sıcak da sıvı kaybı demek. Dehidrasyon yani sıvı kaybı kedilerde çok ciddi sonuçlara yol açabilir ve böbrek sorunları da bunların başında gelir. Bu nedenle kedilerimizi sıvı kaybından korumak için su kaplarında bol ve taze su bulundurmamız hayati önem taşır.

2- Güneş çarpması

Kedilerde güneş çarpması ölümcül olabilir!
Kedilerde güneş çarpması ölümcül olabilir!

Halk arasında güneş çarpması olarak bilinen vücut ısısının aşırı yükselmesi durumu da yaz aylarında kediler için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Titreme, kasılma, yüksek ateş gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpması doğru şekilde ilk yardım yapılmazsa kedileri ölüme götürebiliyor.

KEDİLERİ YAZ AYLARINDA ÖĞLE SAATLERİNDE GÜNEŞ ALTINDA BIRAKMAMAK GEREKİYOR.

Ayrıca eğer kedinizde güneş çarpmasından şüpheleniyorsanız ASLA SU ALTINA SOKMA, DENİZE ATMA gibi şeyler yapmamak bunun yerine vantilatör ya da klima gibi serin hava üfleyen araçlar ile vücut ısısını yavaşça düşürmek, ıslak havlu ile kompres yapmak gerekiyor.

3- Parazitler

pirelenmiş kedi

Havaların ısınması ile birlikte pireler ve keneler de hücuma geçiyorlar ve bu dış parazitler aynı zamanda kedilere iç parazit bulaşmasına da neden oluyorlar.

Hatta yoğun şekilde pire ya da kene varlığı kedilerde anemiye bile yol açabiliyor. Yaza girmeden kedilere iç ve dış parazit aşısı yaptırmak, ayrıca pire ve kenelere karşı damla ya da tasma almak gerekiyor.

Bu arada kimyasal içerikli ürünlere karşı mesafeliyseniz kediler için doğal pire ilacı yazımızda kedileri pirelerden koruyacak doğal bir tarif sizi bekliyor.

4- Pisipisi otu

Bahar ile birlikte ortaya çıkan pisipisi otu yaz boyunca da varlığını sürdürüyor ve kedilerin patilerine batabiliyor ya da daha kötüsü kulaklarına kaçabiliyor.

Eğer kediniz bir anda topallamaya başlarsa ve görünürde hiç bir yara yoksa bunun nedeni pisipisi otu olabilir. Ya da kafasını sürekli bir yana eğik tutuyorsa, kulağını kaşıyorsa kulağına pisipisi otu kaçmış olabilir. Her iki durumda da yapmanız gereken veterinere başvurmak.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR