Connect with us

KEDİPEDİA

Bu yiyecekleri kedilerinizden uzak tutun

Bu ürünlere dikkat edilmemesi durumunda bazı gıdaların alımı kediler için toksik etkiye sahiptir ve ölüme bile götürebilir.

Published

on

Fazla miktarda tuz ve şeker alımı kedilerde sindirim sistemi sorunları oluşturabilieceği gibi, felç geçirmelerine bile sebebiyet verebilir. Kendi yediklerimize özen gösterdiğimiz gibi kedilerimizin de ne yediğine dikkat etmemiz gerekiyor. Bu sebeple benzeri sorunlar açan gıdaları listeliyoruz.

1. Çiğ balık iç organları ya da yüksek oranda çiğ balık yenmesi

Kedilerin doğuştan balıkçı olduğu efsanesi tam manasıyla gerçek değildir. Kediler balığı sevse de balık iç organlarını  ya da aşırı çiğ balık yemeleri durumunda kaslarda sertlik, ya da felç gözlemlenebilir. Bunun sebebi söz konusu parçaların B1 vitaminini yok etmesidir. Bu da kedilerde felce yol açmaktadır. Ayrıca bazı balıklar sindirimi engelleyen maddeler salgılattırır ve sindirim sorunu oluşturur. Bunun yanı sıra çiğ balık “Anisakis” adlı paraziti içerir bu da kediye mide sorunları yaşatır.

2. Tuz

Kedilerde böbrek sorunları yaşanmaması için tuzu minimum almalıdır. Sağlıklı hazırlanmış dengeli kedi mamalarında bu ölçü ayarlanmıştır, ancak dışarıdan gıda takviyesi yapılması durumunda bu göz önüne alınmalıdır. Kardiyovasküler sorunları olan kediler, hastalıklarını kontrol altında tutmak için tuzdan her zaman kaçınmalıdır.

3. Süt

Süt ve balık kedilerle özdeşleştirilmiş gıdalar gibi gelse de çok zararlı olabilmektedir. Kedilerde laktoz tahammülsüzlüğü olmasıdurumunda ishal gözlemlenmektedir. Bazı kedilerde sorun görünmese de az miktarda verilmesi önerilmektedir.

4. Soğan

Soğan, arpacık soğanı ve prasa tiyosülfat içerir ve bu madde kırmızı kan hücrelerini yok eder, bu durum hemolitik anemi olarak da bilinir. Yani kansızlığa yol açar.

5. Çikolata ve şekerli ürünler

Çikolata teobromin maddesi içerir ve kedi metabolizması bu maddeyi dışarı atamaz. Teobromin maddesinin yüksek oranda kedi kanında birikmesi durumunda ise toksik ve ölümcül durumlar ortaya çıkar.

6. Tavuk kemikleri

Tavuk kemikleri kedi bağırsakları için tehlike teşkil etmektedir, çünkü sindirim sırasında bağırsaklarda blokaja ya da delinmeye yol açabilir.

7. Kahve ve çay

Kedi karaciğeri toksinleri ve zararlı gıdaları yavaş yavaş vücuttan atar. Çay, kahve gibi sinir sistemine etki eden gıdalar alındığında ise toksinlerin vücuttan atılması daha da yavaşlar.

8. Alkol

Alkollü içecekler kedi sağlığı için zararlıdır. Alkolün sindirilmesi durumunda kedide çiş tutamama gözlemlenebilir, yüksek dozlarda ise ölümcüldür.

Advertisement

POPÜLER KONULAR